02.04.2020, Miroslav Fuks

Josef Morkus: Věříme, že se kluci vrátí silnější, vytrvalejší a odolnější

Josef Morkus: Věříme, že se kluci vrátí silnější, vytrvalejší a odolnějšíCelosvětová koronovariová krize má samozřejmě výrazný dopad i na český mládežnický fotbal. Zhruba 350 mladých fotbalistů a fotbalistek FKM Vysočina Jihlava, stejně tak více než čtyři desítky jejich trenérů a členů realizačních týmů má vystavenou nucenou fotbalovou stopku. Nejen o řešení individuálního tréninkového jsme si povídali s Josefem Morkusem, manažerem FKM.

 

Vývoj koronavirové krize byl velmi překotný, že? Do kdy mládež trénovala?
Bylo to vážně hodně hektické a překotné. Jeden den jsme převzali a aplikovali pro naše potřeby jedno vládní nařízení a hned druhý den přišlo nové přísnější. Chvíli jsme mohli trénovat, později bylo možné zápasy hrát jen za účasti maximálně 100 osob, pak to bylo jen 30 lidí... My samozřejmě v návaznosti na to předělávali tréninkové plány, rozpisy zápasů, objednávky autobusů, organizaci utkání... Úplnou stopku vystavilo uzavření sportovišť a zákaz koncentrace více než dvou osob. Poslední tréninky žáků a dorostenců tak proběhly 12. března. Přípravky tehdy s ohledem na jarní prázdniny měly volno.

Fotbalová mládež na Vysočině už má s obdobnou situací zkušenosti, že?
To je pravda. Také jsem si vzpomněl na to, jak jsme před třemi lety čelili epidemii neštovic a naše dorostenecké týmy nemohly tři týdny hrát a trénovat. Tehdy jsem to vnímal jako „tragédii“. Teď však čelíme mnohem většímu problému, na nějž se ani nedalo připravit.

S jakými pokyny se hráči odebrali do domácí karantény? Jak jsou nastaveny individuální tréninky?
Kluci a holky od mladších žáků po nejstarší dorostence obdrželi od svých trenérů individuální tréninkové plány. Obsahují kondiční, silovou i vytrvalostní složku. V rámci možnosti je zařazena také práce s míčem. Speciální program dostávají brankáři.

Každý trenér se svými svěřenci komunikuje a proces zastřešují nadřízení šéftrenéři Marek Hábl pro žákovskou kategorii a Luboš Prokopec pro dorost. Ke mně se v kopii dostávají všechny plánů, zprávy nebo videa. Musím touto cestou ocenit všechny trenéry, jak aktivně a precizně k nastalé výjimečné situaci přistoupili.

Individuální program je nepochybně i testem vůle, motivace a odolnosti všech fotbalistů...
Přejeme si, aby se hráči v tomto nelehkém období nadále poctivě připravovali. Aby se do tréninkového procesu vrátili silnější, vytrvalejší a odolnější. Jsem přesvědčen, že všichni budou mít po návratu do tréninků i zápasů mnohem větší motivaci pracovat na sobě a zlepšovat se. Že si fotbalu a sportu obecně budou mnohem více vážit. A myslím, že to bude platit nejen pro sportovce, ale i pro diváky a fanoušci.

Jste v kontaktu i s rodiči mladých fotbalistů?
Ano, trenéři jsou v kontaktu i s rodiči. Ostatně, v pravidelných měsíčních intervalech s nimi písemně komunikuji i já. Prioritou teď pro nás všechny je zdraví a bezpečnost hráčů. A též všech jejich rodinných příslušníků.

Snažíte se o zpětnou vazbu od hráčů?
Od hráčů zpětnou vazbu vyžadujeme. Natáčejí videa a komunikují s trenéry. Část starších dorostenců disponuje sporttestery.

Apelujete na hráče, aby nezanedbávali ani školní výuku?
To je samozřejmé. Výuka pro nás byla, je a bude prioritou. Nastalá situace je určitě o to více složitá pro sportovce, kteří dospěli do maturitního ročníku nebo jsou před nimi přijímačky na střední školy.

Tréninkový výpadek je jistě velmi nepříjemný zejména pro starší dorostence, před nimiž je letní přechod do dospělé kategorie...
Pro chlapce žákovského věku případný dvou či tříměsíční výpadek vlastně nic neznamená. Oni to brzy doženou. Zato pro kluky, kteří se nacházejí v přechodu do dospělé kopané, to nepochybně představuje určitý handicap. Zrovna teď na jaře by po náročné zimní přípravě měli předvádět kvalitní výkony a být na očích. Navíc by měli mít co nejpestřejší tréninkový proces.

Existují prognózy, kdy by případně mohly mládežnické soutěže odstartovat?
Vše se bude odvíjet od vládních nařízení. Lze reálně předpokládat, že budeme moci začít trénovat až v momentu, kdy děti začnou chodit do školy. Dříve si to těžko dovedu představit. Co se týče fotbalových soutěží, tak zatím můžeme jen uvažovat a spekulovat. Osobně nevidím jako reálné, že by se stávající soutěžní ročník mládeže dohrával. Vždyť nám v každé kategorii schází odehrát zhruba 15 utkání. To bychom museli hrát v červenci a srpnu, což je zase v kolizi s prázdninami, které se podle všeho rušit nebudou. Fotbalové hnutí se spíše bude soustředit na nastartování nové sezóny.

Jaro bylo spojeno s postupovými ambicemi obou našich dorostů. Je reálné, že si v příštím ročníku vyšší soutěž zahrají?
Variant, které zaznívají, je hned několik. Jednou z nich je anulování současného ročníku. My jsme samozřejmě proti, poněvadž by bylo strašně frustrující a demotivující hodit do koše devítiměsíční úsilí týmů U19 a U18. Preferujeme rozšíření soutěží, kdy by došlo k postupům, nikoli k sestupům. Šlo by o nejméně bolestivé řešení a kontinuita soutěží by zůstala zachována. Ostatně, osmnáctičlenná dorostenecká liga se ještě nedávno hrála. Alespoň by přibylo utkání, když o ně na jaře podle všeho budeme ochuzeni.

Přeji nám všem pevné zdraví, trpělivost a odhodlání.

 
Aktuálně

Hráčem FCV za měsíc květen jste zvolili Jana Fortelného

Tradiční anketa FC Vysočina o „Hráče měsíce“ nehlásí žádnou změnu ani po koronavirové pauze. V posledních čtyřech hlasováních zvítězil hned třikrát jednadvacetiletý středopolař a člen kádru české reprezentace U20 Jan Fortelný. Aktuálně ovládl hlasování za květen, do nějž jsme zahrnuli i jeden ligový duel odehraný v březnu. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu