před 2 dny, Miroslav Fuks

Josef Morkus: Důležité bylo, že jsme u týmu U19 nepanikařili

Josef Morkus: Důležité bylo, že jsme u týmu U19 nepanikařiliNa klubovém webu postupně prezentujeme tradiční rozhovory s trenéry našich dorosteneckých i žákovských týmů. Určitě však nemůžeme opomenout hodnotící komentář za podzimem ze strany jejich nadřízeného - Josefa Morkuse, manažera FKM Vysočina a člen představenstva FC Vysočina.

 

Jaký byl nejen podzim, ale celý kalendářní rok 2024 z pohledu FKM Vysočina?
Nesporným pozitivem je skutečnost, že se nám podařilo stabilizovat společné působení dorosteneckých týmů U19 a U17 v elitní šestnáctičlenné soutěži. Jaro mezi dorosteneckou elitou jsme zvládli a dovedli jsme ho do záchranářského konce. Už méně se vedlo dorosteneckému „béčku“, tedy týmu U18, který ze 14. příčky sestoupil z druhé nejvyšší soutěže do Divize. Spokojenost vládla s výkony starších žáků U15, z nějž se už nyní rekrutují členové kádru mladšího dorostu U17 a dostali se do hledáčku trenérů mládežnických reprezentací Česka. Podzimní start do nového soutěžního ročníku nám bohužel v kategorii U19 výsledkově utekl, ale od 6. kola podzimu jsme bodový propad začali eliminovat.

Vzrůstá zájem reprezentačních trenérů, ale i špičkových českých klubů o produkty akademie FC Vysočina…
Obecně jsme spokojeni s tím, jak se nám daří pracovat na sportovním vývoji mladých hráčů a jejich posunu do vyšších kategorií. Těší nás nárůst působení našich odchovanců v reprezentačních výběrech a především fakt, že v druholigovém týmu dospělých pravidelně nastupují Honza Chytrý, Dominik Farka, Míra Křehlík, Tomáš Franěk, Radek Křivánek či gólman Adam Jágrik. Navíc Filip Šancl aktuálně učinil velký kariérní skok, když přestoupil do Slavie Praha. Byli bychom rádi, kdyby stejnou pozvolnou cestou přes naše „áčko“ vykročili i jeho následovníci. Dřívější odchody mladých hráčů do větších českých klubů v dorosteneckém či dokonce žákovském věku nepovažujeme za optimální. Dalším příkladem je i trpělivý sportovní rozvoj Karla Pojezného, který hraje stále výraznější roli v ostravském Baníku.

Projděme si podzimní účinkování jednotlivých týmů FKM. Nelze začít jinak, než u staršího dorostu U19…
Prvních pět kol s nulovým bodovým ziskem bylo hrůzostrašných. Důležité bylo, že jsme nepanikařili, věřili jsme práci trenérského týmu i schopnostem našich hráčů. V deseti následných kolech jsme vybojovali cenných 15 bodů, což v celkovém pohledu představuje mírné zklamání. Věřili jsme, že získáme více podzimních bodů. Nicméně před rokem jsme měli jen o dva body více. Jsme přesvědčeni, že mančaft přes zimní přípravu zkonsolidujeme a základní záchranářský cíl splníme.

Čím si vysvětlujete zmíněný špatný vstup do nejvyšší soutěže? Jaké vidíte hlavní rozdíly mezi podzimním a jarním dorosteneckým týmem?
Špatnou sezónu jsme opravdu nečekali, protože drtivá většina nynějšího dorazového ročníku 2006 působila v kádru U19 už v uplynulém ročníku. Věřili jsme, že tým bude v současné sezóně ještě silnější a bude schopen body získávat. S odstupem času už vidíme, že jsme nedokázali zcela nahradit končící osobnosti předchozího kádru – Honzu Haalu, Tadeáše Zárubu, Filipa Šancla a Tomáše Zimmermanna. Aktuální mančaft tolika osobnostmi nedisponuje a sází spíše na kolektivní výkon. Přesto bych na jednoho lídra upozornil a tím se během podzimu stal Daniel Bouchner, který si tím řekl o přeřazení do kádru „áčka“ pro zimní přípravu. Vedle gólmana Matyáše Trešla půjde o dalšího věkem dorostence v prvním týmu.

Nakolik týmu pomohla doplnění kádru, k nimž jste během podzimu sáhli?
Z U18 jsme během podzimu úspěšně přeřadili Matěje Pospíchala a z Nigérie dorazili ofenzivní hráči Ikechukwu a Uchechi. Zejména druhý jmenovaný svými čtyřmi góly pomohl k důležitým bodovým ziskům a my nyní pracujeme na tom, aby jeho působení na Vysočině i nadále pokračovalo. A pomohl i návrat dlouhodobě zraněného Matyáše Maňáska.

Věříte, že během nadcházející zimní přípravy někteří dorostenci výkonnostně vyskočí a zařadí se do vyšších kategorií?
Doufáme v to, vždy tomu tak bylo. Do přípravy týmu trenéra Josefa Vrzáčka bude posunut středopolař Tobiáš Ritter, z U17 do U18 zamíří útočník Matyáš Tomek a z U16 to v U17 zkusí tři talentovaní mladíci – Šimon Pospíšil, Matyáš Hnízdil a Martin Ženíšek, přičemž jejich vrstevníci Lukáš Moravec a Adam Hink už v tomto mančaftu figurují. Záleží jen na nich, zda se prosadí, anebo se ještě pro jarní část vrátí do svých kategorií.

Jak se na podzim vedlo mezi nejlepšími českými klubu mladšímu dorost U17?
Jeho dosažený bodový zisk rozhodně neodpovídá zajímavým výkonům, který tým trenéra Pavla Bendy předváděl. Stejný aspekt mladší dorost provázel i v uplynulé sezóně. Některé zápasy měli rozhodně vyhrát, ale nedotáhli své snažení do kýženého konce. Doufáme, že po přechodu do kategorií staršího dorostu svoji fotbalovou kvalitu přetaví i do bodových zisků.

Jak hodnotíte účinkování dorosteneckých "béček" v Divizi, tedy až ve druhé nejvyšší soutěži?
Tato soutěž je nám bohužel malá, oba mančafty zde zcela dominují. Tým U18 v patnácti podzimních zápasech ztratil jen 2 body za jednu remízu, „šestnáctka“ je dokonce bez ztráty kytičky. Musím zdůraznit, že nás určitě mrzí, že nám v červnu záchrana v MSDL těsně unikla. Ale nemyslím si, což nám už minulost dokázala, že by hráči rokem v Divizi sportovně utrpěli. Podmínkou je samozřejmě kvalitní tréninkový proces a konfrontace s jejich vrstevníky z předních českých klubů v přípravných zápasech, což čerstvě mladíci z U16 prokázali v Memoriálu Vlastimila Marečka výhrami nad Slováckem a Spartou. Navíc se kluci naučí vyhrávat a proměňovat šance.

Celek U16 je tradičně dorosteneckou přípravkou, kde během sezóny zkoušíte vícero nadějných hráčů…
Do týmu v zimě posuneme některé kluky z U15 a budeme zkoušet i fotbalisty zvenčí.  U této kategorie platí, že se snažíme o maximální rotaci a vyzkoušení schopností a perspektivy jednotlivých hráčů. Chceme je co nejlépe připravit na příští rok v I. lize mladšího dorostu.

Pokračuje systematický rozvoj ženského fotbalu na Vysočině?
Manažerem ženského a dívčího týmu je Petr Benedikt, kterému se postupně daří dosáhnout nelehkého cíle výstavby a fungování 4 kontinuálně navazujících a početně dostatečných celků, tedy žen, dorostenek, starších žákyň a mladších žákyň. Těší nás, že do FC Vysočina přichází stále více hráček z celého kraje, které u nás nacházejí optimální podmínky ke svému dalšímu sportovnímu vývoji. Bez toho by stabilizace ženské kopané nebyla možná. Do budoucna je na našim cílem působení ve II. ženské lize.

Co byste uvedl k podzimnímu působení starších žáků U15 a U14?
Tým U15 je pro mne mírným zklamáním, neboť jsem od něj z hlediska herního projevu i bodového zisku čekal více. Tyto parametry musí jít i u mládeže ruku v ruce. Na jaře budeme chtít výsledkové zlepšení a posun týmu mezi nejlepších 6 celků tabulky, což U15 a U14 na jaře zajistí více kvalitní zápasové konfrontace.

Jak vnímáte progres celků mladších žáků?
V těchto kategoriích se soustředíme na spolupráci s Regionální fotbalovou akademií, na scouting a pečlivý výběr hráčů právě pro RFA. Aby ti nejlepší hráči z našeho kraje před nástupem do starších žáků U14 přešli do akademie a posléze do FKM Vysočina. Intenzivně pracujeme zejména na doplnění týmu U13, který budujeme a tvoříme za pochodu. Naopak výběr U12 přišel z U11 velmi dobře složen a připraven, takže bude vyšperkován jen na některých postech o ty nejšikovnější z našeho regionu.

Bohužel, ani v kategorii mladších žáků se nevyhneme určitému tlaku na výsledek, protože i zde se chceme udržet mezi šesti nejlepšími týmy soutěže, aby týmy U13 a U12 sehrály co nejvíce náročných zápasů.

Alfou a omegou fungování mládežnických týmů je samozřejmě financování. Změnilo se ohledně jeho zabezpečení něco oproti předchozím letům?
Každoročně pracujeme s vyrovnaným rozpočtem. Netřeba však zdůrazňovat, že náklady ve všech ohledech stále rostou a ekonomicky se pohybujeme na hraně. Zvlášť, když FKM Vysočina má ve své správně hřiště a stadióny. Zajišťujeme tak nejen tréninkový proces hráčů a platy trenérů, ale též veškerou údržbu a správu svěřených areálů. Bez přízně a podpory Statutárního města Jihlavy, Kraje Vysočina, FAČR a Národní sportovní agentury bychom to nezvládli.

Lze v příštím roce očekávat investice do sportovní infrastruktury? Je v tomto ohledu něco nového?
Dlouhodobě cítíme nedostatek z hlediska hřišť s umělým travnatým povrchem. Pro rozvoj Sokola Bedřichov je určitě velmi důležité, že se městu Jihlava v příštím roce podaří vybudovat umělou trávu v areálu U Točny. Pořád to však není pro potřeby FC Vysočina, Gladiátorů, malé kopané či menších klubů v našem okresu dostatečné. Nepochybně bychom ještě jedno hřiště efektivně využili, o čemž již jednáme s Krajem Vysočina.

Jsme rád, že v současné době finišuje městská investice do útrob správního objektu na stadiónu v Jiráskově ulici, kde probíhá rekonstrukce a rozšíření rozcvičovny v přízemí. Hotovo bude do konce února.

Rád bych využil této příležitosti a závěrem poděkoval všem, kteří se podílejí na fungování a rozvoji mládežnického fotbalu v FKM Vysočina Jihlava. Trenérům, zaměstnancům, správcům areálů, sponzorům a samozřejmě též rodičům. Všem bych chtěl popřát pohodové vánoční svátky a vše nejlepší do roku 2024.

 
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

casino
 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu