25.11.2022, Miroslav Fuks

Lukáš Vaculík: Tým má v sobě větší potenciál, než na podzim předvedl

Lukáš Vaculík: Tým má v sobě větší potenciál, než na podzim předvedlFotbalový ročník 2022/23 je v polovině. Na startu zimní pauzy jsme o rozhovor požádali z hlediska FC Vysočina osobu nejpovolanější – klubovou legendu, předsedu představenstva a sportovního ředitele Lukáše Vaculíka. Tématem samozřejmě bylo hlavně hodnocení podzimu z hlediska prvního týmu.

 

Naplnily podzimní boje Vaše sportovní očekávání?
Rozhodně nemohu být spokojen z hlediska dosaženého bodového zisku, předvedených výkonů či sportovního vývoje hráčů. Jsem přesvědčen, že stávající tým má v sobě větší potenciál, než na podzim předvedl. Zvlášť, když si uvědomíme, že kostra tohoto mančaftu je pohromadě už skoro tři roky. Aby kýžený progres nastal, tak je před námi ještě hodně práce.

Těch nepodařených duelů asi bylo na Váš vkus příliš...
Po bodově vydařeném začátku přišla v rozmezí 7.-10. kola série čtyř proher a nevydařených výkonů. Přestali jsme si vytvářet šance, přestali jsme být herně dominantní a ztráceli jsme naši herní tvář. Problém nastal, když jsme inkasovali branku, což s týmem vždy psychicky zamávalo. Přesto bych neřekl, že nás některý soupeř fotbalově přehrál či mačkal.

Ve kterém zápase Vás mančaft naopak potěšil?
Spíše si vybavuji pasáže zápasů, ve kterých tým hrál dle mého gusta. Výborné parametry měl druhý poločas v Karviné, stejně tak i pohárový výkon ve Zlíně. Kvalitní nátlakový fotbal jsme byli schopní předvádět i doma, ale nedokázali jsme z toho vytěžit kýžený bodový zisk.

Jak složité pro Vás bylo sáhnout ke změně v trenérském týmu?
Jednoduché a příjemné to samozřejmě nebylo, vždyť naše spolupráce trvala takřka půldruhého roku. Nepatřím k těm, kteří se na fotbal koukají jej optikou bodů a výsledků. Zajímá mne, jak se tým sportovně vyvíjí, co jsme schopní se stávajícím kádrem dosáhnout v dlouhodobějším horizontu. A též kam hráče chceme výkonnostně posunout, jaké fotbalisty chceme vychovat. V těchto pro mne důležitých aspektech jsme se začali s předchozím trenérským štábem rozcházet, tudíž jsem postupně došel k rozhodnutí tuto vždy nepopulární změnu učinit. Věřím, že v novém složení budeme úspěšnější. A to nejen na jaře.

Jak jste viděl výkony jednotlivých hráčů? Kdo zaznamenal největší výkonnostní progres?
Abych řekl pravdu, tak na podzim jsem u žádného z hráčů stabilní nárůst výkonnosti nezaznamenal. Byla tam řada kvalitních výkonu a v určitých zápasech či jeho pasážích i ukázky toho, čeho jsou někteří fotbalisté schopní a co v sobě mají. Teď je na nás všech, aby tuto laťku dokázali i v nízkém věku držet a postupně zvyšovat. Radost mi udělali například Křivánek v utkání v Třinci, kdy byl naprosto neudržitelný, nebo Tall ve druhém poločase v Olomouci. Zajímavé momenty měl i Araujo-Wilson, který má v sobě velký potenciál.

Jistě Vás potěšilo, že první ligové starty zaznamenali další mladíci z klubové akademie...
Systematická a trpělivá práce s mladými odchovanci samozřejmě představuje cestu, kterou chceme jít a klademe ji na srdce každému trenérovi prvního týmu. Těší mě, že je naše akademie nadále schopná vychovávat fotbalisty pro první tým. Své místo v kádru si vybojovali hráči ročníku 2003 Křehlík a Vítek, s týmem se už od léta připravuje jejich vrstevník stoper Jiřík a první starty si připsali dorostenci ročníku 2004 Farka se Záhradníkem. Navíc stejně starý Fila už má na svém kontě kolem 40ti startů za „áčko“. Jestli má být klub FC Vysočina do budoucna úspěšný, tak musí tyto hráče posouvat a sportovně zlepšovat.

Jakými změnami projde kádr FC Vysočina v zimní přestávce?
Mrzí mě, že nejspíš přijdeme o odchovance Vojtu Křišťála. V létě mu skončí smlouva a my jsme se s ním nedohodli na jejím prodloužení. Nabídka byla v souladu s naší sportovní vizí a ekonomickými možnostmi, hráč ji však neakceptoval. Agentura mu nyní shání angažmá. Raději budou dostávat přednost hráči, kteří mají pro klub z dlouhodobějšího hlediska větší perspektivu.

Budete se soustředit na posílení postu útočníka?
Poslední útočník, který vzešel z naší akademie, byl Jiří Klíma, jenž je ročník 1997. Přitom v minulosti jsme dokázali vychovat útočníky jako Tecla, Rabušice, Klimenta či Vydru. Na druhou stranu jsem nadále přesvědčen o velkého potenciálu Araujo-Wilsona a Talla. Současně na trhu nevidím vhodného a dostupného hráče, který by se pohyboval v našich ekonomických možnostech. Nemůžeme si dovolit zaplatit za útočníka dva nebo tři miliony korun. Zároveň mi koncepčně nedává smysl přivézt hráče na hostování, který za půl roku odejde vykopaný zpět do mateřského klubu a my ožehavý post střelce a útočníka budeme řešit znovu. Nejsem ani nakloněn příchodu drahého zkušeného útočníka, který už je za zenitem výkonnosti. Raději budu vychovávat a trpělivě pracovat s hráči, které tu máme.

Lze už nyní konkretizovat nějaké nové tváře v kádru pro zimní přípravu?
Z úspěšného dorostu U19 bude přeřazen levý obránce Dominik Farka, který už na podzim do některých duelů zasáhl a s „áčkem“ již částečně trénuje. Dále se k týmu přidá sedmnáctiletý talentovaný střední záložník Filip Šancl, jenž má rok narození 2005. Za poslední rok udělal v naší akademii velký progres. Jsem přesvědčen, že je před ním zajímavá fotbalová budoucnost a našim záměrem je pomoci mu s adaptací v dospělém fotbale.

Tímto případné příchody do kádru končí?
Z vydařeného hostování v třetiligovém Velkém Meziříčí se na přípravu vrátí ofenzivní záložník Tomáš Franěk (roč. 2002). S ohledem na možný odchod Křišťála nelze vyloučit, že nás v zimě doplní hráč na post krajního obránce. V kádru nyní máme 22 fotbalistů, všichni mají platné smlouvy a každý hráč by měl dostat příležitost. Pokud s hráči máme efektivně pracovat, tak soupisku nemůžeme zbytečně nafukovat. Je ale jasné, že se případnému vhodnému posílení na postu, kde nás bude tlačit bota, bránit nebudeme.

S jakým cílem půjdete do jara?
Chceme mít jasnou herní tvář a rozestavení. Hrát ofenzivní fotbal, vytvářet tlak na soupeře, vytvářet si šance a proměňovat je. A proč si nedat za cíl vyhrát jarní část FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY?

Vnímáte výsledky juniorky a dorosteneckých celků?
Živě jsem viděl šest nebo sedm utkání staršího dorostu v nejvyšší soutěži, takže mám slušný přehled o jednotlivých hráčích. Samozřejmě velmi kvituji, že je tým kouče Josefa Vrzáčka po polovině soutěže s 26ti body na skvělé 4. příčce tabulky. Potvrzuje se, že s mladými hráči dokážeme pracovat a vychovávat zajímavé fotbalisty. Teď jde o to, jak jim pomůžeme s přechodem do dospělého fotbalu. Důležité je, aby měli správně nastavenou hlavu, pracovitost, morálku a touhu po sportovním růstu.

Nelze se nezeptat, zvlášť v této složité době, na ekonomickou situaci klubu?
Doba opravdu není lehká, tudíž je na místě dvojnásob poděkovat všem, kteří klub podporují. Díky jejich úsilí je klub pro probíhající soutěžní ročník ekonomicky zajištěn. Největší poděkování náleží akcionářům – společnostem Limar Capital a Tegamo. Poděkování patří i statutárnímu městu Jihlava a též Kraji Vysočina za podporu mládeže. V neposlední řadě také společnosti ENVIROPOL, která to s námi táhne už třetí sezónu. Samozřejmě nepolevujeme v našem úsilí klub ještě více stabilizovat a hledáme další partnery, kterým rozvoj fotbalu na Vysočině není lhostejný a dává jim smysl naše vize.

 
Aktuálně

Stopeři Adam Hink a Matyáš Hnízdil u remízy U15 s Maďarskem

Reprezentace U15 dnes odehrála druhé listopadové přípravné utkání s Maďarskem. Po úterní výhře 2:0 tentokrát svěřenci trenéra Karla Havlíčka remizovali 1:1. V základě sestavě Česka nastoupili jihlavští stopeři Adam Hink a Matyáš Hnízdil. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2023 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu