27.03.2013, Miroslav Fuks

Vzpomínky na Bazaly? Dvě prohry s hořkým koncem

Vzpomínky na Bazaly? Dvě prohry s hořkým koncemFC Vysočina nemá na zápasy na ostravských Bazalech dobré vzpomínky. Dvakrát zde byla proti Baníku velmi blízko výbornému výsledku, nakonec však vždy odešla těsně poražena. Pojďme si zápasy z května 2004 a z října 2005 připomenout.

Pamětníkem obou zápasů je pouze jihlavský stoper Ondřej Šourek. V pohárovém duelu seděl na lavičce Baníku trenér František Komňacký a v záloze Vysočiny nastoupil Lukáš Vaculík. O více než rok později do zápasu naskočil ostravský středopolař Martin Lukeš, který v záloze čelil Marku Zúbkovi. Ten však nyní plní roli asistenta kouče Komňackého.

12.5.2004 – semifinále Poháru ČMFS

FC Baník Ostrava - FC Vysočina Jihlava  2:1 (0:1)

Jihlava více než šedesát minut Jihlava živila sen o pohárovém finále a o poháru UEFA. Nakonec neodolala závěrečnému náporu novopečeného mistra ligy.

Baník nastoupil až na Bolfa v kompletní sestavě, ale v první půli toho moc nepředvedl. Hráčům se moc nechtělo běhat, a když už se rozběhli, tak je pětkrát zastavil praporek rozhodčího Wilczka. Jihlava bezchybně bránila a každé ojedinělé příležitosti se její hráči snažili využít k brejkům. Neuvěřitelné se stalo skutkem ve 30. minutě. Při Vladykově trestném kopu domácí fanoušci zapálili bengálské ohně a skutečně hořelo. Od pravé lajny Vladyka zatočil z 35 metrů míč a náhradní brankář Raška zazmatkoval a míč mu s pomocí tyče zapadnul do brány. To nevydržel trenér Komňacký a zkritizoval kanonýra Heinze. Diváci pískali. Pět minut před přestávkou Baník Jihlavu hokejově zavřel, ale Bystroň mířil vysoko nad branku.

Druhý poločas začal Baník v mnohem svižnějším tempu a dostal Vysočinu pod permanentní tlak. Probudil se zejména Heinz. Z jeho akrobacie vytěžil v 56. Pospěch jen roh. V 62. se řítil Heinz sám na Vorla, ale ten ho vychytal. Do třetice však uhodilo v 66. minutě. Bystroň kolmicí uvolnil Heinze a ten šajtlí obstřelil Vorla - 1:1. V 69. po rohu Čížka a Pospěchově hlavičce za Vorla chytala tyč a v 74. po úniku Čížka mohl do prázdné branky doklepnout Heinz, ale Čep byl důraznější a odklidil míč na roh. Rozhodnutí přišlo v 85. minutě, Lička našel volného Matušoviče a ten podstřelil Vorla. V 90. mohl ještě po rohu pečetit Neuwirth.

• fotografie ze zápasu ZDE

Branky: 66. Heinz, 84. Matušovič - 30. Vladyka. Diváci: 10.322.

Sestavy: OST: Raška - Pospěch, Neuwirth, Besta, Drozd - Látal (46. Kiša), Bystroň, Slončík (46. Lička), Čížek - Matušovič (90. Žůrek), Heinz. Trenér: Komňacký. VYS: Vorel - Bartoš (78. Šourek), Kadlec, Čep, Kotrys - Veselý, Večeřa, Pacholík, Vaculík (66. Liška) - Vladyka, Hošťálek (83. Navrátil). Trenér: Netolička.

22.10.2005 – 10. kolo Gambrinus ligy

FC Baník Ostrava - FC Vysočina Jihlava  1:0 (0:0)

Ostravští fotbalisté s Vysočinou sehráli nepovedený zápas se šťastným koncem. Nováčka nedokázali přehrát, naopak čelili dvěma velkým gólovým šancím. Vysvobodil je až v 88. minutě Papadopulos, který ukončil 327 minut dlouhé čekání na gól a zajistil Baníku těsné vítězství 1:0.

Jihlavský nováček si možná připadal jako ve snu, když místo ostrého úvodního tlaku z domácí strany ve volném tempu kombinoval uprostřed hřiště a soupeře s minimálním vypětím držel daleko od vlastní branky. Jedenáctka Baníku však jako by se rozhodla, že i zbytek skalních fanoušků už v prvním poločase odradí od příští návštěvy Bazalů. Výkon bez ligového nasazení, důrazu a jediného momentu překvapení vyvedl jihlavského gólmana Rzeszota v první půli z idyly sobotního večera jen dvakrát: Čížek však ve 20. minutě ze záklonu po opožděné Metelkově přihrávce hlavičkoval vysoko nad a prostor mezi tyčemi trefil pouze Papadopulos, který hlavičkou o zem přinutil Rzeszota k jedinému zákroku.

Ani po poločasové bouři v kabině se Slezané nevzchopili. Na chvíli ožili, ale Klimplovu hlavičku vyrazil brankář a po Hoffmannově uličce trefil Rzeszotovu náruč i Slončík. A fyzicky zmírající Baník se opět ponořil do své podzimní deprese. Hra hostů měla na rozdíl od Ostravy alespoň v defenzivě řád. Tým z Vysočiny vzorně plnil taktické úkoly a za trpělivost mohl být nakonec královsky odměněn. Dálnice k Raškovi se v 58. minutě odkryla pro Kaplana, jenže balon po Lovětínského přihrávce skončil na tyči. Do podobné šance se středem obrany probil také střídající Bartoš, ale tomu sebral radost skokem pod nohy ostravský gólman. Závěr byl pro Jihlavu nesmírně krutý. Domácí z ojedinělé akce vsítili rozhodující gól, když se do Lukešova centru z pravého křídla vrhl Papadopulos a v pádu míč protlačil do sítě.

Branka: 88. Papadopulos. Diváci: 4.280

Sestavy: OST: Raška - Hoffman, Klimpl, Besta, Čoupek (46. Rajtoral) - Metelka, Bystroň, Magera (63. Lukeš), Čížek - Papadopulos, Slončík (71. Žůrek) Trenér: Hapal. VYS: Rzeszoto - Demeter, Šourek, Kadlec, Liška - Veselý (46. Štohanzl), Lovětínský, Zúbek, Vladyka, Malínek (66. Bartoš) - Kaplan (84. Perniš). Trenér: Večeřa.