15.06.2014, Jonatan Hána

Žáci U14 na mezinárodním turnaji v Dortmundu

Žáci U14 na mezinárodním turnaji v DortmunduOd soboty 7.6. do neděle 8.6. se v německém Dortmundu konal velký mezinárodní turnaj kategorie U14. Do turnaje se shodou náhod jako poslední přihlášený tým dostal i příslušný žákovský tým FC Vysočina. Turnaj byl obsazen velmi kvalitními týmy z Německa, Rakouska, Dánska, Belgie, Nizozemí či Bulharska.

 

Mezi nejzvučnější kluby patřili: BV Borussia 09 Dortmund, Borussia Mönchengladbach, Bayer Leverkusen, VFB Stuttgart, Eintracht Frankfurt, ADO DEN Haag, Ludogorez Rasgrad, Sturm Graz, FC Midtjylland či FC Royal Antwerpy.  Celkový počet družstev byl dvacet. Systém turnaje jich byl jasný a nemilosrdný, týmy byly rozděleny do 4 skupiny po pěti družstvech, kdy pouze 2 nejlepší postupovali do čtvrtfinále. Hrálo se 1 x 20 minut na umělé trávě.

Naše skupina B se skládala z týmů: FC VYSOČINA Jihlava, Borussia Mönchengladbach, SC Husen-Kurl 1919/28, FC Midtjylland a BV Borussia 09 Dortmund. Tři utkání jsme hráli v sobotu, zápas s Borussií Dortmund v neděli.

Po 12- hodinové cestě jsme se ubytovali, absolvovali lehký večerní trénink a šli brzo spát. V sobotu ráno nás autobus přepravil na hřiště. Je třeba říct, že když jsme přišli na stadion, chvíli jsme váhali, jestli nejsme na turnaji U16. Většina družstev měla v kádru gólmana vysokého 180 cm a více, urostlé stopery a jednoho či dva rychlé útočníky často černé pleti. Biologický věk většiny hráčů se opravdu pohyboval spíše okolo 15 či 16 let. Kluci však šli do zápasů odhodlaně a nebojácně.

První zápas jsme se utkali s Borussií Mönchengladbach. Snažili jsme se co nejvíce zmenšit prostor, zhustit hřiště být aktivní a nutit soupeře k chybám. Soupeř byl však kombinačně velmi silný, nechyboval, hráči pracovali s míčem v rychlosti a dokázali často vykombinovat ze zhuštěného prostoru. Na začátku jsme měli velkou šanci, kdy se z pravé strany do míče opřel Hladký a gólman konečky prstů míč vyrazil na roh. Sportovně musíme uznat, že Borussie měla větší kvalitu a zaslouženě nás porazila 2:0, i když jsme nepodali špatný výkon.

Druhý zápas jsme odehráli s domácími SC Husen-Kurl 1919/28. Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře a už po 4 minutách bylo skóre 2:0, trefil se Hladký a Točík. Utkání jsme bez větších problémů dotáhli do vítězného konce a slavili jsme zasloužené vítězství 2:0.

Třetí utkání s FC Midtjylland bylo klíčové z hlediska našich šancí na postup. Do utkání jsme vstoupili špatně, po zbytečném faulu jsme inkasovali branku z penalty. Kluky však obdržený gól nepoložil a dokázali si vytvořit několik velkých šancí, ta největší skončila po střele Točíka na břevně a posléze na brankové čáře. Bohužel lepší produktivitu ukázal soupeř, který vstřelil po akci na pravé straně druhou branku. Výsledek utkání byl pro nás až příliš krutý a naše šance na postup se rozplynuly již první den.

Sobotní odpoledne jsme vyplnili návštěvou fanshopu BV Borussia 09 Dortmund a prohlídkou centra Dortmundu.

V neděli nás čekal soupeř, na kterého se kluci těšili nejvíce, BV Borussia 09 Dortmund. Sobotní zápasy hodně zamotaly tabulku, a tak náš sok k postupu potřeboval vyhrát co největším rozdílem, tudíž měl velkou motivaci. Naši kluci však měli motivaci také velkou, a to sice porazit klub, který má velké jméno a historii a proti kterému už si třeba nikdy nezahrají. Začali jsme podobně jako první sobotní zápas, a to sice velkou šancí – tentokrát díky Crhovi, který skvěle vybojoval míč, a zdálo se, že zakončí vedle ležícího gólmana, jenomže ten ještě stihl ukopnout míč do bezpečí. Soupeř byl silný v kombinaci a dokázal „vyjet“ i z přehuštěného prostoru. Zápas jsme odehráli na hranici svých možností, přesto nás Borussia porazila 2:0. Ke konci už nám docházely síly, bylo velké teplo, kluci se vydali ze všech sil a měli jsme už jen 2 střídající hráče – v sobotu nás postihla zranění v podobě nataženého třísla, úrazu hlavy a úpalů.

V tabulce jsme skončili 4. se 3 body a se skóre 2:6. Úroveň týmů byla opravdu vysoká a pro nás to byla velká zkušenost. Kluci změřili síly s nejlepšími německým a dánským týmem. Soupeři nás předčili především v rychlosti lokomoční i rychlosti práce s míčem, síle, technice a hlavně ve schopnosti udržet míč pod tlakem a nechybovat. Přesto si myslím, že jsme ostudu neudělali a ukázali jsme pěkné akce. Jako důkaz jsou slova, která mi poslal Dirk, jeden z organizátorů turnaje, s kterým jsem řešil vše potřebné. Napsal: „Also in the name of the organizers I would like to thank you again very much for participating at our tournament. Your team has represented your club very well, as I have heard also from numerous conversations with spectators “.

Mě osobně nejvíce mrzí naše nízká produktivita. Za dvacet minut hry jsme si proti každému ze soupeřů dokázali vytvořit vyloženou šanci, nicméně proměnit se nám ji podařilo pouze v zápase s domácími SC Husen-Kurl 1919/28. Ukázalo se to, co klukům tvrdíme pořád, a sice že se dá hrát s každým soupeřem. Je však potřeba na sobě makat na každém tréninku i mimo něj a věřit ve svoje schopnosti a dovednosti v zápasech.

Chtěl bych klukům poděkovat za předvedené výkony a Patriku Svobodovi za skvělou spolupráci!

Jonatán Hána

 
Aktuálně

Nákup permanentek KROK ZA KROKEM

O půlnoci z 12. na 13. července odstartuje na portálu https://www.upfan.io/ prodej permanentek na nový soutěžní ročník. Protože se jedná o zbrusu novou spolupráci, nabízíme vám návod, jak krok za krokem pořídit permanentní vstupenku. A to v několika variantách. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu