30.09.2022, Miroslav Fuks

Šance zahazující Vysočina veze z Julisky vysokou porážku

Šance zahazující Vysočina veze z Julisky vysokou porážkuStřelecké a výsledkové trápení FC Vysočina bohužel pokračuje. Jihlavský celek na Julisce sehrál vydařený první poločas, neproměnil několik vyložených šancí a před odchodem do kabin inkasoval dvě branky v rychlém sledu. Dukla Praha poté ovládla druhý poločas, v němž přidala další tři branky na potupných 5:0 (2:0).

Diváci: 588
Dukla Praha: Šťovíček – Ullman, Piroch, Peterka (C), V. Svoboda – Barac – Buchvaldek (67. Šebrle), Kim (78. Huf), Kozel (46. Havelka), Hrubeš (67. Moulis) – Matějka (78. Adediran).
FC Vysočina: Jágrik – Vedral, Piško, Gabriel – Svoboda (78. Ogiomade), Shudeiwa, Lacko, Peřina - Tureček (60. Vítek), Fila (60. Araujo-Wilson) – Zoubele (60. Tall). Náhradníci: Soukup – Irodotos, Křivánek.
Stanice TV prenosu: záznam

Kouč Jan Kameník oproti duelu s Varnsdorfem provedl hned čtyři změny, když místo Křišťála, Selnara, Křivánka a Araujo-Wilsona nastoupili Piško, Shudeiwa, Fila a uzdravený Zoubele.

A byl to právě tento velezkušený ofenzivní hráč, který zakončoval první šanci utkání. Ve 3. minutě si vyskočil na ideální Turečkův roh, ovšem jeho prudká hlavička šla kousek mimo. V 7. minutě kopal Tureček další roh, po němž se do odraženého míče za vápnem opřel Peřina. Jeho pohotový pokus však branku o metr minul. Po fázi utkání, v níž na kopačkách převažovaly nepřesnosti, přišla velká příležitost FCV. Ve 21. minutě na levém křídle velmi dobře zakombinovali Peřina a Fila, přičemž ten poté do vápna uvolnil Shudeiwu. Tomu se rychlou kličkou podařilo zbavit obránce a vystřelit na zadní tyč Šťovíčkovy branky. Tu bohužel o pár centimetrů minul. O dvě minuty později se Jihlavě vydařila další kombinace z levé strany, po níž Lacko našel v dobré střelecké pozici zhruba na vápně Filu. Dorostenecký reprezentant z první bohužel nevystřelil dostatečně důrazně a šance zůstala nevyužita. Až po půl hodině hry poprvé naplno zahrozili domácí, když se do pokutového území s míčem vřítil nejlepší střelec Dukly Matějka a jeho střela v plné rychlosti byla tečována na roh. Až v 36. minutě byla k vidění první přímá střela na branku. To druhý roh Jihlavy sklepl z voleje na bránu nejstarší muž na hřišti Zoubele, na čáře si ale s nepříliš prudkým pokusem poradil Šťovíček. V 38. minutě byli po rohu nebezpeční i domácí, ovšem na konci závaru byl střílený centr Hrubeše, který si našel pozorný Jágrik. Rohy hrály v utkání důležitou roli, což dokumentovaly další minuty. Ve 40. minutě došlo na další nebezpečný roh zahrávaný Turečkem, který ideálně našel hlavu Piška, jenž mířil prudkou hlavičkou k bližší tyči. Gólman Šťovíček však předvedl skvělý postřeh a Gabrielova dorážka z velkého úhlu a ve skluzu neměla šanci na úspěch. Vysočina byla v prvním dějství nepochybně nebezpečnějším celkem, ovšem do vedení šla Dukla. Dvě minuty před poločasovým hvizdem hlavou skóroval po rohovém kopu nevysoký Kim – 0:1, jenž balón umístil přesně k zadní tyči. Hrůzný závěr poločasu ze strany modrých dokonal ve 45. minutě Hrubeš, který zvýšil na 2:0. Byl na konci rychlého kontru z pravého křídla, odkud poslal do vápna přízemní centr Buchvaldek a Hrubeš si míč našel těsně před vyběhnuvším Jágrikem.

Kouč Kameník do druhé půle nasadil totožnou sestavu, ovšem ta na svůj aktivní výkon nenavázala. Naopak to byli hráči z Julisky, kteří se v 53. minutě radovali ze zvýšení na 3:0. Branka jde na vrub gólmana Jágrika, který ve snaze přerušit brejk Dukly vyběhl daleko za hranici vápna. U míče byl dříve, ale odrazil jej nešťastně ke střídajícímu Havelkovi, který zachoval klid a obloučkem z 25 metrů skóroval. V 55. minutě hosté zahodili další vyloženou šanci, když se Peřina prosadil do vápna a křížnou střelou po zemi překonal Šťovíčka. Toho ale zachránila levá tyč! Po hodině hry se domácí gólman opět vyznamenal, když po Shudeiwově vysunutí včas vyběhl proti Turečkovi a neumožnil mu zakončit. V 62. minutě své spoluhráče podržel Jágrik, když Havelkovi zmařil samostatný nájezd po parádním vysunutí od Kima. Co to ale bylo platné, když se domácí o minutu později radovali ze čtvrté branky. Buchvaldek přihrál patičkou za sebe a Matějka z 10 metrů křížem prostřelil Jágrika, který si na míč zlehka sáhl, ale vytěsnit jej mimo už nedokázal. Naopak střelecké prokletí FCV trvalo i v 65. minutě po dělovce Gabriela z voleje po rohovém kopu střídajícího odchovance Vítka. Šťovíček jeho ránu vyškrábl na tyč. Utkání se poté už spíše dohrávalo. O změnu skóre se v 83. minutě pokusil Araujo-Wilson, jenže střela doprostřed brány nemohla rozchytaného Šťovíčka zaskočit. Jihlavskou střeleckou a výsledkovou frustraci završila poslední minuta základní části, kdy Barac krásně vysunul Hufa, který postupoval jeden na jednoho, počkal na náběh Adedirana a předložil mu míč před bránu. Zcela volný střídající Nigerijec nezaváhal a propálil brankáře – 5:0. Vysočina si tak z Julisky odvezla potupnou porážku.

10.kolo | Dukla Praha - FC Vysočina | 5:0