13.08.2023, Miroslav Fuks

Vysočina díky hattricku Lukáše Fily poskočila do čela II. ligy!

Vysočina díky hattricku Lukáše Fily poskočila do čela II. ligy!Magnet 5. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY skončil jasným vítězstvím FC Vysočina 3:0 (2:0). Hostující Táborsko potvrdilo, že se mu v Jihlavě nedaří, díky čemuž velmi dobře hrajícím domácím přepustilo pozici na čele druholigové tabulky. Málem bychom zapomněli – o všechny branky se hattrickem zasloužil devatenáctiletý odchovanec Lukáš Fila!

Diváci: 700
FC Vysočina: Soukup – T. Svoboda, Tonbul, Vedral, Farka (88. Chytrý) – A.Pešek, Lacko – Fila (88. Ogiomade), Tureček (75. Křehlík), Selnar (75. T. Franěk) – Araujo-Wilson (64. Tall). Náhradníci: Jágrik – Piško.
Táborsko: Pastornický – P.Plachý, Koné, Novák, Tusjak – Bláha (64. Foltyn), Kateřiňák – Dordić (81. Sylla), Skopec (53. Sojka), Zeman (53. Varačka) – Šašinka (53. J. Mach). Náhradníci: Kerl – Javorek.
Stanice TV prenosu: záznam

Kouč David Oulehla učinil jednu změnu v sestavě oproti duelu v Kroměříži. Na post levého beka se vrátil Farka na místo jiného odchovance Chytrého. Po uplynutí trestu za červené karty byli k dispozici oba defenzivní hráči Tonbul a Piško.

Už ve 2. minutě se Soukup pořádně protáhl, když akrobaticky vytěsňoval nepříjemný Tusjakův centr z levého křídla. Následná Zemanova rána z dvaceti metrů letěla vysoko nad. V 5. minutě zleva odcentroval Dordič a na malém vápně našel v ideální pozici Kateřiňáka. Jeho hlavička asi měla gólové parametry, ale naštěstí pro Jihlavu trefila jen patu blokujícího Farky. V 8. minutě po rohovém kopu hlavičkoval jen vysoko nad břevno táborský kapitán Novák, neboť byl pečlivě tísněn Svobodou, což potvrdila následná srážka hlav obou borců. Po menším ošetření mohli ve hře pokračovat. Vysočina se do hry pořádně dostala až od 10. minuty. Rozběhala se, začala soupeře efektivně napadat, byla častěji u míče a vytvořila si územní převahu. Z tlaku FCV však lídr tabulky dokázal vystrkovat růžky díky kontrům. Po zkaženém jihlavském rohu a chybě Peška na půlící čáře pádil sám na gólmana Soukupa kanonýr Dordič, ale míč si příliš předkopnul a Soukup tak byl u balónu o chlup dříve. Ve 22. minutě si domácí konečně vypracovali velkou šanci, když po Farkově dlouhém autu a závaru na malém vápně napálil odražený míč zhruba na penaltě Tureček. Pastornický však byl u tyče včas a Lacko z úhlu dorážku napálil do boční sítě. Ve 26. minutě vedla aktivita žlutých k průniku Lacka do šestnáctky a střílené přihrávce na Tureček. Ten se do míče opřel z první, ale Pastornický míč dokázal vyrazit. Táborsko se však zcela neosvobodilo, Selnar zhruba třicet metrů od branky vybojoval míč proti Plachému a vyslal na hostujícího gólmana prudkou přízemní ránu. Pastronický ji stihl u tyče zachytit, ovšem jen před sebe k dobíhajícímu Filovi, jenž kulatý nesmysl dotlačil do sítě – 1:0! Po půlhodině hry ve vápně hezky zakombinovali Lacko se Selnarem, přičemž druhý jmenovaný se uvnitř šestnáctky z úhlu dostal i ke střele. Skončila však na táborském bloku a rohovém kopu. Vysočina se s podporou fanoušků tlačila před táborskou branku a v 32. minutě měl po Turečkově rohu gól na hlavě Tonbul. Balón však trknul metr vedle tyče. V 38. minutě o sobě dali po delší době vědět hosté. Dordić unikl po křídle a za vápnem našel Zemana. Jeho pokus ze střední vzdálenosti rozhodně neměl potřebné parametry. Zato ve 42. minutě měla akce FCV všechno! Selnar poslal do vápna přesný centr, na nějž si drze mezi oba stopery naběhl Fila a přesnou hlavičkou k levé tyči nedal Pastornickému šanci – 2:0! Hosté se před půlí snažili o snížení stavu, ale jejich dvě standardky neměly šanci na úspěch.

Táborsko do druhého dějství poněkud překvapivě nevystřídalo. Začalo však aktivně. Co mu to bylo platné, když Vysočina z první útoku skórovala. Lacko se po hostující chybě ve středu pole zmocnil míč, vysunul rychlíka Filu mezi beky a ten z první šikovně přeloboval vyběhnuvšího Pastornického – 3:0! Táborsko vystřídalo a v 55. minutě se oklepalo. Dordič pádil do rychlého kontru, při němž našel na malém vápně Varačku. Ten pálil z výborné pozice z první, ale podruhé v utkání hostující střelec trefil účinně blokujícího beka Farku. Po hodině hry už to mohlo být o 4 branky! Po trase Araujo-Wilson – Selnar šla kolmice na nabíhajícího střelce Filu, který se do strany vyhnul gólmanovi, ale následné zakončení Pastornický zvládl zachytit. Hosté logicky vyvíjeli úsilí směrem ke zdramatizování zápasu. Vytvořili si územní převahu, tlačili centry a přihrávky do jihlavského vápna, ale naráželi na koncentrovanou defenzívu žlutých. Výsledkem jejich snahy tak paradoxně byly četné žluté karty. V 69. minutě se do míče za vápnem opřel Sojka, jeho projektil však o metr minul Soukupu svatyni. V 76. minutě po Fraňkově rohu hlavičkoval střídající Tall, ale Pastornický byl na místě. V 78. minutě hostům z Tábora vyšel kontr, při němž Lackovi ve vápně nezbylo nic jiného, než faulovat střílejícího hráče v modrém – penalta. K té se postavil kanonýr Dordić a svůj souboj se Soukupem prohrál! Domácí gólman lapil třetí penaltu ve třetím utkání na jihlavském stadiónu! V dalších minutách už se utkání za aplausu spokojených fanoušků spíše jen dohrávalo. Vysočina po výborném výkonu minimálně do pondělí poskočila do čela FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY!

5.kolo | FC Vysočina - Táborsko | 3:0
19.kolo | Táborsko - FC Vysočina | 2:1