29.03.2024, Miroslav Fuks

Vysočina na svém stadiónu podlehla lídrovi soutěže

Vysočina na svém stadiónu podlehla lídrovi soutěžeČekání FC Vysočina na první jarní výhru trvá i po čtvrtém utkání. Výsledkově nevydařený březen podtrhl domácí duel proti Dukle Praha, která si z Jihlavy odvezla výhru 1:2 (1:1). Fares Shudeiwa v první půli dokázal vedení lídra tabulky srovnat, ovšem ve druhé půli svojí druhou trefou rozhodl Hora.

Diváci: 1369
FC Vysočina: Mastný – Svoboda, Vedral, Piško, Farka – Shudeiwa, Tureček (66. Šancl) – Křehlík (78. Ogiomade), Lacko (66. A.Pešek), Selnar (66. Franěk) – Araujo-Wilson. Náhradníci: Soukup – Chytrý, Sagna.
Dukla Praha: Šťovíček – Ullman, D. Hašek, Peterka (C), Ludvíček – J. Hora, Kozma – Douděra (90+1. Helešic), Kozel (85. J. Jeřábek), Moulis (69. Zeronik) – Mešanović (90+1. Holiš). Náhradníci: Rada – Vondrášek, Buchvaldek.
Stanice TV prenosu: záznam

Kouč David Oulehla i po reprezentační pauze nasadil stejnou jedenáctku, jako na půdě Táborska. Na lavičce zraněného Peřinu nahradil Ogiomade. V sestavě hostujícího Petra Rady nescházel exjihlavský bosenský útočník Muris Mešanović. Na VIP tribuně na straně Dukly nechyběly další tváře známé z působení na Vysočině – člen představenstva Jan Staněk a sportovní ředitel Josef Jinoch.

Vysočina utkání rozběhala velmi svižně a aktivně. Dukla však po třech minutách hru vyrovnala a na trávníku se za ideálního počasí hrál velmi zajímavý a intenzivní fotbal. V 8. minutě hosté kopali standardku po faulu na Mešanoviće. Následný závar vedl k nepřehledné situaci, při níž byl ve vápně faulován Kozel a sudí nařídil pokutový kop. Ten s přehledem proměnil Hora – třetí penaltu ve třetím duelu v řadě – 0:1. Dukla se dostala do sedla a v dalších minutách kontrolovala hru. Ve 14. minutě však bylo z ničeho nic srovnáno. Po centru zprava chyboval Ullman, k míči se dostal Selnar, posunul si jej do vápna a přihrál na penaltu Shudeiwovi. Ten si míč připravil a pravačkou vyslal nechytatelnou přízemní střelu – 1:1. V 17. minutě Lacko potáhl rychlý kontr, na pravém křídle vysunul sprintujícího Svobodu a ten poslal balón do vápna. Zde v těžké pozici přestřelil Araujo-Wilson. V 17. minutě se takřka opakovala situace při vyrovnávací brance, ovšem tentokrát Selnar pálil z první a našel je připraveného a míč vyrážejícího Šťovíčka. Prakticky vzápětí šli Pražané do brejku dvou na Farku, ovšem právě ten situaci zachránil perfektním skluzem proti přihrávajícímu Douděrovi. Ve 20. minutě měl po centru Douděry velkou šanci Kozel, který pohotově pálil z malého vápna, ale Mastný jeho ránu dokázala reflexivně nohama vyrazit. Ve 21. minutě kopal Hora rohový kop na přední tyč, kam si naběhl Mešanović a balón prodloužil na branku. I v tomto případě byl Mastný na místě a pokus vyrazil. Ve 26. minutě to z 30 metrů zkusil Lacko, ale vysoko přestřelil. V 35. minutě Vysočina skvěle zakombinovala na pravé straně, Křehlík poslal přihrávku na penaltu, která se přes Araujo-Wilsona dostala k Shudeiwovi. Střelec vyrovnávací branky si míč posunul doprava a vypálil. Břevno však těsně přestřelil. Závěr první půle patřil Jihlavě, která si nasazením a důrazem vynutila několik závarů před brankou Šťovíčka, který však zasahovat nemusel. A platilo to i o šanci Araujo-Wilsona těsně před odchodem do kabin.

I do druhého dějství nastoupily oba mančafty aktivně. V 51. minutě z hranice vápna z voleje pálil Křehlík, ale jeho tečovaný pokus skončil jen na rohu. V 53. minutě Mešanović rozvlnil síť za Mastným po přízemním centru zleva, ale ten nebyl k nelibosti hostí uznán pro ofsajd. V 56. minutě měl bosenský útočník velkou šanci po chybě Vedrala, ale jeho zakončení dokázal do bezpečí odvrátit Farka. Dukla se stále více tlačila před jihlavskou branku a v 64. minutě se dočkala trefy. Hora z hranice vápna napálil míč z první zcela ideálně k levé tyči Mastného branky – 1:2. Vysočina na nepříznivý vývoj zareagovala hned trojnásobným střídáním, ale i nadále byl nebezpečnější a přesnější pražský ambiciózní tým. Závěrečná desetiminutovka přinesla územní tlak a velkou snahu žlutých, který však zároveň otevíral prostor pro rychlé brejky červených. V 90. minutě Zeronika z levého křídla oslovil Mešanoviće, jehož ránu z prostoru penalty však Mastný opět vychytal. V nastaveném čase se do efektních nůžek položil Ogiomade, ale jeho střihnutí branku výrazně minulo. A tak velmi cenné tři body putovaly na Julisku.

6.kolo | Dukla Praha - FC Vysočina | 1:0
20.kolo | FC Vysočina - Dukla Praha | 1:2