23.01.2019, Miroslav Fuks

Vysočina si z Olomouce odvezla cennou lekci

Vysočina si z Olomouce odvezla cennou lekciFotbalisté FC Vysočina utrpěli první porážku v zimní přípravě. Na olomoucké umělé trávě dostali cennou lekci proti prvoligové Sigmě, která byla lepším celkem a zvítězila výrazně 5:0 (3:0). Jihlava si dokázala vypracovat několik příležitostí, ale ty zůstaly neproměněny.

Diváci: 100
Olomouc: I. půle: Mandous – Štěrba, Beneš, Jemelka, Sláma – Kalvach, Houska – Zahradníček, Plšek, Texl – Nešpor. II. půle: Mandous – Látal, Kotouč, Polom, Vepřek – Sláma, Lalkovič – Falta, Plšek, Chytil – Yunis.
FC Vysočina: Vejmola – Vaculík, Vedral, Chlumecký, Kupec (60. Dujmović) – Šlein (60. Komárek) – Zoubele, Ritter (46. Nerad), Šumský (60. Šefčík), Javůrek - Klíma. Náhradníci: Veselý.

Vysočina do utkání vyběhla v základní sestavě s teprve šestnáctiletým středopolařem Adamem Ritterem a hned od prvních minut čelila územní převaze favorizované Sigmy. První vážné prověření Vejmoly se však urodilo až ve 21. minutě, kdy hostující gólman lapil tvrdou střelu Plška z hranice vápna. O čtyři minuty později však Olomouc šla do zaslouženého vedení, když tlak na levé straně šestnáctky vyvrcholil skákavou a pravděpodobně i tečovanou přihrávkou na zadní tyč, kam si naběhl se štěstím o břevno skórující Zahradníček – 1:0. Chvíli poté mohl vyrovnat Klíma, když se uvolnil ve vápně, ale přízemní střelou Mandouse nepřekonal. Naopak Zahradníček se zanedlouho podruhé radoval, když si skvěle naběhl na ideální pas za obranu a přeloboval vyběhnuvšího Vejmolu – 2:0. Snížení měl na kopačce Šumský, ale Mandous byl znovu na místě a výborně si vedl i v 37. minutě, kdy si poradil s utaženou střelou mladíčka Rittera. Pět minut před koncem prvního dějství už Sigma vedla o tři branky, když Texl při kombinační souhře prostrčil balon do pokutového území a Plšek obstřelil gólmana k levé tyči.

Obraz hry byl ve druhé půli vyrovnanější. Sigma zahrozila hlavičkovými pokusy Yunise a střelou Chytila. Na druhé straně hlavičkoval Klíma jen do Mandousově náruče a o chvíli později centr tečoval Javůrek jen k zasahujícímu gólmanovi Olomouce. V 64. minutě neproměnil velkou šanci Yunis po Látalově nahrávce a o čtyři minuty později se Mandous vyznamenal při hlavičce Nerada z ideální pozice. Další centr z pravé straně se později snažil z první zakončit Šumský, ale mířil vedle. A tak se znovu radovali domácí, když se míč z hlavy Chlumeckého snesl k pohotově zakončujícímu Faltovi – 4:0. Skóre pak dala konečnou podobu 80. minuta, kdy Falta našel volného Lalkoviče, který se trefil přesně k tyči – 5:0. Vysočina se v závěru přípravného duelu snažila alespoň o snížení stavu, ale na olomoucké půdě jí tentokrát nebylo přáno.