23.03.2014, Miroslav Fuks

Vysočina tentokrát v Edenu cenné vedení udržela!

Vysočina tentokrát v Edenu cenné vedení udržela!Fotbalisté FC Vysočina po výborném výkonu vybojovali na stadiónu v Edenu velice cenné tři záchranářské body a poskočili díky tomu až na 9. příčku tabulky! Jihlava se na půdě Slavie potřetí v prvoligové historii ujala vedení a do třetice se jí tři body konečně podařilo udržet na své straně! Úvodní duel zápasu byl s velkým přispěním Harby vlastní a nádhernou rozhodující branku zaznamenal právě Haris Harba. Smejkalovo snížení na 1:2 už na dělbě bodů nic nezměnila.

Diváci: 5431
Slavia: Čontofalský – Nitrianský, Škoda, Smejkal, Ritchie – Hrubý, Zmrhal – Juhar (67. Vošahlík), Piták (67. Gecov), Mensah (25. Prošek) – Necid. Náhradníci: Rakovan – Neves, Lička, Dostál. Trenér Alex Pastoor.
FC Vysočina: Hanuš – Mikula, Šourek, Krejčí, Vepřek – Jánoš, Kučera – Kukoľ (81. Kosak), Jungr, Vaculík – Harba (90. Karlík). Náhradníci: Vejmola – Přeučil, Mešanović, Koloušek, Josl. Trenér Petr Rada.

Kouč Petr Rada postrádal krom avizovaných Blažka a Marka též zraněného Masopusta, kterého na kraji zálohy nahradil Kukoľ. Naopak již mohl nasadit uzdraveného Vepřeka, což učinil. Postavil se na místo Josla na svůj post levého beka. Do základní jedenáctky se též vrátil Mikula, tudíž se Jánoš přesunul do středu zálohy a místo tak nezbylo na Karlíka.

Ve 3. minutě předvedli na pravém křídle pěknou kombinaci Kukoľ s Mikulou, ovšem druhý jmenovaný nedokázal vyslat přesnou finální přihrávku. Chvíli poté se po standardní situaci dostal k odraženému míči a dobré střelecké příležitosti Kukoľ, ovšem pálil vedle. Chvíli poté se krásně uvolnil na levém křídle Harba, vyslal přihrávku do vápna a vzápětí se marně dožadoval odpískání ruky slavistického hráče ve vápně. Vysočina svůj dobrý vstup do zápasu potvrdila ve 14. minutě, kdy Jungr poslal přízemní střílený míč na malé vápno, kde šli do souboje Smejkal a Harba a hosté se pravděpodobně po teči domácího stopera ujali vedení 0:1! Ve 22. minutě zahrával Vaculík roh a Šourek se dostal k hlavičce, která letěla zhruba metr vedle tyče. Ve 24. minutě „umotal“ Harba slavistického beka a poslal nebezpečný centr na zadní tyč, kde Kukoľovi moc nechybělo ke gólové hlavičce. První domácí střelu vyslal až v 26. minutě Hrubý – letěla vedle levé tyče Hanušovy branky. Po půl hodině hry se Kukoľ odhodlal k pohotové a technické střele, které však scházela přesnost. V 34. minutě opět kouzlil skvělé hrající Harba uvolnil se do vápna a přihrávkou oslovil Jungra, který však míč netrefil ideálně. Vzápětí se na druhé straně uvolnil do šance Prošek, ale pálil vedle. Ve 41. minutě vyslal Jungr do velké šance Harbu, který mohl sám postupovat na gólmana, ale možnost prováhal a vyslal jen zablokovanou střelu. Ve 43. minutě se ve vápně dostal k odraženému míči Juhar, ovšem pouze vyprášil Hanušovi rukavice. Ve 44. minutě si utěšenou střelou nepřišel na Hanuše znovu Juhar. Míč vyrazil nad břevno. Tlak Slavie v závěru prvního dějství přinesl ještě jednu šanci. Ve 45. minutě udělal Škoda ve vápně Jihlavy otočku, vystřelil a Hanuš nepříliš razantní, ale umístěnou střelu konečky prstů vytáhl na roh. Do kabin se tak šlo za stavu 0:1.

První příležitost druhé půle si připsali hosté, když Kukoľ šikovně unikl po pravém křídle a vyslal centr na Harbu, který však v poslední chvíli dokázal stáhnout Čontofalský. V 54. se po slavistické standardce dostal k odraženému míč Hrubý a přes hradbu těl nepříjemně vypálil k pravé tyči. Hanuš si však jeho pokus u tyče našel. V 56. minutě Vysočina zvýšila na 0:2! Jungr dobře atakoval Čontofalského, který odkopl jen na Harbu, jenž si ze čtveřice slavistů udělal solné sloupy a nezadržitelně skóroval! V 58. minutě po dalším rychlém brejku Vysočiny a přihrávce Vaculíka trefil Jánoš technickou střelou břevno! Po hodině hry se do centru z první položil Piták, ovšem nedůrazná střela pro Hanuše nepředstavovala problém. V 66. minutě se po rohovém kopu dostal k odraženému míči Jánoš, ale jeho rána letěla hodně vedle. V 73. minutě vyslal Vaculíka do brejku Jungra, který sám před gólmanem vystřelil asi z dvaceti metrů, ovšem Čontofalský jeho střelu dokázal lapit. Na druhé straně se v 74. minutě vyznamenal Hanuš, když si na centr zprava vyskočil Necid, jeho hlavičku ale Hanuš parádním zákrokem vytáhl na břevno. Dorážejícího Vošahlíka pak na poslední chvíli zablokoval Krejčí. V 75. minutě Slavie snížila na 1:2, když po rohu dorážel odražený míč do sítě Smejkal. Další minuty byly velmi nervózní a vyhrocené. Na hřišti se odehrával velký boj. V 87. minutě vyslal Jánoš do brejku Harbu, ten si na levém křídle pohrál se stoperem, připravil si pozici ke střelbě, ovšem pravačkou pálil nad. V 88. minutě Harba znovu střílel. Skoro z poloviny hřiště, když se snažil přelobovat Čontofalského. Neuspěl. Dramatický závěr nabídl velký závar v jihlavském vápně a obrovskou bojovnost hostujících hráčů, kteří doslova padali do střel. Vše uzavřela střela Necida nad branku. A byla to i tečka za celým zápasem, jenž přinesl obrovsky cenný bodový import na Vysočinu!

7.kolo | FC Vysočina - Slavia | 2:1
21.kolo | Slavia - FC Vysočina | 1:2