09.11.2018, Miroslav Fuks

Martin Svědík: Těší mne, že se loučím vítěznou tečkou

Martin Svědík: Těší mne, že se loučím vítěznou tečkouDvaatřicet bodů. To je meta, na níž dosáhli fotbalisté FC Vysočina po polovině odehraných zápasů FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Meta, která jihlavský tým minimálně do víkendových bojů posune do čela druhé ligy. A moment, po němž se s hráči, vedením, fanoušky a jihlavským stadiónem rozloučil kouč Martin Svědík, jenž míří do Slovácka.

Jak domácí lodivod zhodnotil vydařený duel proti Ústí nad Labem? „Jako divákovi by se mi dnešní duel líbil. V prvním poločasu se hrálo nahoru-dolů, šance střídala šanci. Mně, jako trenérovi vadila některá okénka v naší obraně. Některé šance jsme soupeři umožnili vlastními chybami. Sami jsme si také pár nebezpečných situací, centrů či zakončení vypracovali. Pro vývoj utkání samozřejmě byly klíčové dvě rychlé branky Lukáše Zoubeleho okolo 40. minuty utkání. Druhý poločas, až do Fulnekovy chyby, kdy soupeř snížil na 3:1, jsme duel kontrolovali. Po korekci stavu Ústí vycítilo, že by ještě mohlo s výsledkem něco udělat, ale to jsme nedopustili. Defenzívu jsme pozorně hlídali, trochu jsme stáhli obranný blok a ještě dokázali být nebezpeční, což dokumentovala branka na 4:1. Logicky jsem obrovsky šťastný, že jsme mé poslední utkání na lavičce FC Vysočina vítězně zvládli. Musím poděkovat nejen hráčům, ale vůbec všem lidem v klubu. Byl jsem v Jihlavě hodně spokojený, budu na něj rád vzpomínat a těší mne, že se loučím vítěznou tečkou. Trenérům se vždy nestává, že z klubu odchází za situace, že nebyli odejiti. Dnes jsme za mým jihlavským působením udělali krásnou tečku a můžeme být všichni spokojení. Máme krásných 32 bodů po patnácti kolech, což je velice solidní počin, s nímž jsme ani před startem ročníku nepočítali. Už teď můžeme říci, že Jihlava přezimuje v popředí tabulky. Myslím si, že nebude horší, než druhá. Bude tak vytvořen odrazový můstek, aby klub na jaře hrál o postup,“ řekl dobře naladěný kouč Martin Svědík.

A co by budoucí trenér Slovácka popřál Vysočině do jarních odvet? „Aby klub ekonomicky fungoval na takové bázi, aby mohl usilovat o postup do nejvyšší soutěže. Vím, že je to strašně těžký úkol a že lidé v klubu pro to dělají úplné maximum a za své úsilí by si ligu zasloužili. Moc dobře vím, že sehnat výrazného sponzoru do regionu, jaký je Jihlavsko, určitě není jednoduché. Pokud se takový partner nesežene a klub bude ekonomicky závislý jenom na prodeji hráčů, tak to nebude cesta, kterou by zde chtěli jít. Já věřím, že ve Vysočině jsou bojovníci v čele s panem Vaculíkem a že klub půjde správným směrem. Že všechno dobře dopadne.“

Jste spokojen s podzimním vysvědčením mužstva, které během letního přestupového období prošlo množstvím hráčských změn? „Ty kádrové změny byly výrazné. Promítly se i do kvality letní přípravy a do nejistoty ohledně odchodů či příchodů. Na poslední chvíli se nám tým podařilo složit a strašně nám pomohlo, že jsme do ligy výborně vstoupili. Přitom platilo, že jsme si před sezónou nestavěli konkrétní cíl na umístění v tabulce. Vždy jsme se soustředili na snahu uspět v každém nadcházejícím zápase. Průběhu podzimu nás ještě zasáhly odchody Schumachera a Urblíka, po nichž už mužstvo nemělo sílu, aby odchody dále snášelo a bez obtíží vstřebávalo. Navíc hráči, kteří do FCV přišly, neměli takovou formu nebo nebyli dostatečně připravení. Bylo nutné s nimi pracovat, zapracovat je do sestavy a udržet týmu kompaktnost. To se nám výsledkově povedlo a dokázali jsme nastartovat další šňůru vítězství. Nutno však přiznat, že leckdy náš herní projev do ofenzívy nebyl takový, jako bychom si přáli. Bylo to ovlivněno kvalitou našich hráčů i soupeři, kteří do Jihlavy přijeli s defenzivní taktikou. O to více jsem si pak cenil, když tým dokázal jít do posledních minut za vítězstvím a třeba proti Prostějovu jej vybojoval v posledních vteřinách. Každopádně, před týmem je ještě velice těžký zápas s Pardubicemi, které z hlediska kombinačních schopností náleží mezi nejlepší celky II. ligy,“ řekl závěrem kouč Martin Svědík..

Nabízíme ohlasy na Ježour TV: krom komentáře trenérů Martina Svědíka a Aleše Křečka z tiskové konference přinášíme slova zkušených střelců branek – Lukáše Zoubeleho a Petra Tlustého.