25.08.2024, Miroslav Fuks

Vysočina vstoupí do MOL Cupu duelem ve Žďáru nad Sázavou

Vysočina vstoupí do MOL Cupu duelem ve Žďáru nad SázavouUprostřed náročných druholigových bojů vykopnou fotbalisté i druhou tradiční soutěž – MOL Cup. V národním poháru se poprvé představí v úterý 27. srpna od 17:00 na stadiónu divizního FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou. Oba celky z Kraje Vysočina na sebe narazí znovu po dvou letech.

ŽĎAS si měření s druholigovým protivníkem vybojoval díky přesvědčivému postupu z předkola. V něm 27. července hostil třetiligové Blansko a favorita přehrál výrazně 5:1 (4:0), když branky stříleli Trojánek, Veselský, Žila, Horák a Suský. K zajímavému měření sil proti FC Vysočina v úterý dojde po dvou letech. Tehdy se Jihlava na žďárském trávníku před více než 500 diváky na postup pořádně nadřela, když dvakrát vyrovnávala domácí vedení a uklidňující branka na konečných 2:4 padla až v nastaveném čase.

Stejně jako před dvěma lety, tak i nyní lze očekávat, že trenéři FCV do utkání nasadí hráče širšího kádru: „Ano, někteří hráči zatím nedisponují dostatečnou zápasovou minutáží a chceme jim dát herní příležitost. Zároveň musíme rozložit síly s ohledem na blížící se velmi důležité páteční utkání, kdy v rámci Chance Národní Ligy hostíme Viktorii Žižkov. Jistě nemusím dodávat, že do Žďáru pojedeme se vším respektem k soupeři. Zároveň však s jednoznačným cílem potvrdit roli favorita a postoupit do 2. kola MOL Cupu,“ řekl k zápasu kouč David Oulehla.

Ždárský tým je před pohárovým měřením ve velmi dobrém rozpoložení a vyhřívá se na 3. příčce tabulky. Na postup do hlavní části MOL Cupu totiž navázal i v Divizi, tedy nově ve 4. Moravskoslezské lize – skupině D. Na úvod dovezl výhru z Velkého Meziříčí (0:3 – branky Veselský 2, Henzl), doma remizoval 0:0 s dalším krajským rivalem ze Ždírce nad Doubravou, ve 3. kole obral o body Havlíčkův Brod na jeho stadiónu (2:4 – branky: Fiala, Švoma, Vitásek a Nedvěd) a v pátek neměl doma problém se Speřicemi (6:0 - branky: Henzl 3, Veselský, Nedvěd, Švoma).

Žďárským trenérem je někdejší nadějný útočník Václav Pohanka, který prošel dorostem FC Vysočina. Jihlavskou stopu pak nalezneme u celé řady hráčů jeho kádru. Tu nejvýraznější učinil Čestmír Vitásek, který prošel mládežnickými výběry FCV a dokonce si připsal 2 starty v I. lize v ročníku 2016/17. Součástí jihlavských mládežnických či juniorských týmů byli též gólman Tomáš Jícha, obránci Patrik Fiala, Ondřej Horák, Přemysl Severa a Tomáš Trojánek, záložník David Novotný a útočník Dalibor Krajčo. Řada dalších žďárských odchovanců je nyní součástí fotbalové akademie pod hlavičkou FKM Vysočina.

Poslední vzájemné utkání: 17.8.22 - Vysočina se na postup do 2. kola MOL Cupu pořádně nadřela. Divizní Žďár nad Sázavou šel proti velmi omlazené a obměněné sestavě FCV hned dvakrát do vedení, přesto poločas skončil jihlavským vedením 2:3 po brankách Miroslav Turečka, Tomáše Svobody a Lukáše Fily. Favorit se o vedení musel bát celý druhý poločas, protože uklidnění na konečných 2:4 padlo až po trefě Miroslava Křehlíka v nastaveném čase.

Sestava Žďáru v posledním soutěžním utkání: Jícha - Trojánek (62. Dočekal), Veselský (46. Fiala), Vitásek, Starý (46. Horák), Henzl (76. Srnský), Švoma, Sodomka, Severa (46. Severa), Opina, Nedvěd.