04.11.2011, Jaroslav Wollmann

Vysočina porazila Brno těsně 1:0

Vysočina porazila Brno těsně 1:0Dlouho očekávané moravské derby skončilo zaslouženou výhrou Vysočiny. Postaral se o ní brankou ze 4. minuty brněnský rodák Lukáš Vaculík. Vysočina výsledkem, ale i výkonem, před 2.500 diváky částečně odčinila neúspěchy posledních kol. I v průběhu zápasu měli Jihlavané více ze hry, v nadějných pozicích se objevil Kučera, Mešanović či Komárek. Brankář Doležal však jejich pokusy zlikvidoval nebo mu pomohly dobře postavené tyče.

Diváci: 2498
FC Vysočina: Uvarenko - Karlík, Tlustý, Komárek, Šilinger - Vaculík (77. Gabriel), Jungr (90. Gavrić), Velický, Kučera - Mešanović (79. T.Sedláček), Tecl
Brno: Doležal - Pašek, Zbožínek, Polák, Kasálek - Borák (46. M.Sedláček), R. Buchta, Koloušek (89. Hromek), Tomeček - Šamánek (67. Došek), Švancara

Kouč Roman Pivarník po neúspěchu v Sokolově pozměnil sestavu. Na levého beka se místo Gavriće vrátil Šilinger, vpravo nezůstal Halama a vrátil se tam Karlík a na kraji zálohy se neobjevil Dolejš, místo kterého dostal šanci mladík Kučera. Vaculík, který v Sokolově nedohrál a měl v týdnu zdravotní tréninkovou absenci, naštěstí nastoupil.

Byl to totiž on, kdo otevřel skóre utkání a nakonec se postaral o jedinou a rozhodující branku zápasu. Ve 4. minutě se k Vaculíkovi z levé strany dostal míč na okraj pokutového území a on placírkou zamířil přesně k tyči 1:0. O 2 minuty později se k nadějnému trestnému kopu dostal Karlík, ale pálil těsně vedle levé tyče. V 8. minutě Jungr vysunul Mešanoviće, který vracel na vápno Kučerovi, na něj zývala prázdná brána, ale ten míč nedokázal zvednout a s přízemním pokusem brněnští neměli problém. V 18. minutě se ke střele z dálky dostal Velický a Doležal s problémy chytil. Ve 28. minutě mohl na kýžených 2:0 zvýšit Mešanović, který se ocitl sám před gólmanem. Snažil se o zakončení, ale tísnící hostující obránce mu šanci překazil. Mešanović se marně dožadoval odpískání pokutového kopu. Ve 33. minutě rozehrál dva metry od hranice velkého vápna standardní situaci Karlík a překvapivým pokusem trefil horní stranu břevna. Hráči Zbrojovky se prezentovali solidní mezihrou, ale nebezpeční byli jen sporadicky. První nebezpečný pokus vyslal ve 38. minutě Radek Buchta, který napřáhl z 20 metrů a provětral rukavice Uvarenka. Ten měl více práce o 2 minuty později, kdy nadvakrát likvidoval překvapivou Tomečkovou bombou z úhlu. Ve 43. minutě Karlík rozehrál rohový kop, který hlavou usměrňoval Borek a Doležal měl co dělat, aby hlavičku svého spoluhráče dostal mimo tři tyče.

Do druhé části vstoupila Jihlava aktivněji. Ve 47. minutě Kučera odcentroval do vápna, kde se k hlavičce dostal Tecl a Doležal měl hodně práce, aby jeho pokus zlikvidoval. V 53. minutě se osmělili hosté, kteří ve druhé části zlepšili mezihru. Aktivní Tomeček pálil levačkou tentokrát z pravé strany a Uvarenko měl s jeho pokusem problémy. V 67. minutě se hosté dostali asi do své největší šance v utkání. Tomeček ideálně uvolnil Švancaru, jemuž však blafák na Uvarenka nevyšel. Další minuty už patřily Vysočině. V 72. minutě Jungr rozehrál doprava na Vaculíka, který centroval do vápna, ovšem hlavička Tecla šla mimo tři tyče. O 2 minuty později rozehrál zkrácený roh Karlík do vápna na Komárka, který hlavou trefil pravou tyč. Velický už odražený míč do sítě nedostal. Závěrečný tlak Brna prakticky nepřišel. Za zmínku stál jen pokus Kolouška v 83. minutě, který skončil metr nad břevnem, a též hlavička stopera Zbožínka v 90. minutě po Švancarově centru. Ten však hlavičkoval jen do náruče Uvarenka. Vysočina zvítězila zaslouženě. Škoda, že se tří bodu nedočkala při vstřelení většího počtu branek. Šancí na to měla dostatek.

14.kolo | FC Vysočina - Brno | 1:0
28.kolo | Brno - FC Vysočina | 0:2