31.10.2011, Miroslav Fuks

Brněnská stopa v FC Vysočina je hodně silná

Brněnská stopa v FC Vysočina je hodně silnáFotbalová Jihlava byla desetiletí v logickém stínu svého jihomoravského souseda – Brna. To bylo dlouho vzorem práce s mládeží, diváckých návštěv a zdánlivě nedostižným klubem s bohatou prvoligovou tradicí vyšperkovanou mistrovským titulem v roce 1978. V posledních letech se tato situace mění. V ročníku 2005/06 oba celky nastupovaly v Gambrinus lize, zápasy mládežnických celků jsou velice vyrovnané a před námi je atraktivní vzájemný duel v rámci II. ligy. Pojďme se nyní blíže podívat na bohatou brněnskou hráčskou, trenérskou i manažerskou stopu v FC Vysočina.

 

Intenzivní spolupráci s Brnem rozproudil zejména příchod Ing. Zdeňka Tulise do čela FC Vysočina, který se zrodil v lednu 1998. Ten by se však těžko zrodil bez dalšího bývalého hráče KPS Brno – Ing. Františka Vaculíka, předsedy představenstva stavební společnosti PSJ. Ta je sponzorem, spoluvlastníkem a hybatelem jihlavského fotbalu už od roku 1994. Oba společně postupně kráčí za velkým cílem vytvořit na Vysočině silný fotbalový klub, který se dokáže měřit s nejlepšími českými týmy.

Tulisův příchod byl jasným signálem – Jihlava chce do II. ligy! V ročníku 1999/2000 měl tento cíl naplnit tým vedený trenérem Tiborem Dudou, jehož hráčská kariéra byla několik let spojena s Brnem. V jeho týmu figurovali hned tři exbrněnští hráči – středový záložník Karel Večeřa mladší, zkušený stoper Petr Maléř a záložník Vladimír Hekerle, jenž se do mateřského klubu vrátil po předchozích štacích, které odstartovaly právě ve Zbrojovce. Postup se nakonec z 2. místa skutečně podařil, ovšem kouč Duda u týmu nezůstal.

Účinkování o soutěž výše znamenalo nutnost tým posílit. Maléř dal přednost Rakousku a jeho místo v obraně v premiérovém ročníku II. ligy s většími či menšími úspěchy vyplnili mladí brněnští obránci Milan Macík (za FC Vysočina nastoupil do 25 zápasů) a Miroslav Prchlý (13 z.). Výrazněji se na jaře 2001 prosadil jiný host – univerzál Pavel Šustr (10 z./1 g.). V létě 2001 se v Jihlavě objevilo další jméno s velkou brněnskou minulostí - Miloslav Kufa. Ten však v Jihlavě zůstal za velkým očekáváním a nakonec odehrál jen 18 duelů a zaznamenal 3 góly.

Velmi vydařenou brněnskou posilou byl naopak od léta 2002 defenzivní hráč Petr Baštař. V Jihlavě během tří let nastoupil do 73 zápasů, vstřelil 12 branek a přispěl jak k postupu do semifinále Poháru ČMFS, tak i k postupu do Gambrinus ligy. Pod postup se nemalou měrou podepsala další dvě brněnská jména – stoper Pavel Vojtíšek (52 z./1 g.) a útočník Pavel Simr (70 z./ 29 g.), který se později do Vysočiny ještě dvakrát vrátil a nyní jako její hráč hostuje ve Velkém Meziříčí. Ve stejné době byl do kádru „áčka“ přeřazen brněnský brankářský odchovanec Petr Tulis (23 z.).

Historické účinkování v Gambrinus lize v ročníku 2005/06 do Jihlavy zaválo odchovance Bedřichova, ale především brněnskou ikonu Marka Zúbka. Ten v dresu Vysočiny nastoupil do 28 prvoligových zápasů a odváděl zde vynikající výkony. Po konci hráčské kariéry se vrhl na trénování a nyní je asistentem Róberta Kafky na brněnské lavičce. I on se tedy může v pátek těšit na pikantní duel.
Po sestupu měli rychlému návratu mezi elitu napomoci dva brněnští fotbalisté. Levý bek Roman Drga se však nikdy naplno neprosadil (24 z./1 g.) a šťastné nebylo ani působení rychlonohého Libora Baláže, který se v únoru 2007 zranil a na jaře stihl zasáhnout jen do 7 zápasů.

Ani další druholigové sezóny nepřinesly exbrněnské fotbalisty, kteří by v Jihlavě zanechali výraznou či dlouhou stopu. Fanoušci si jistě na podzim 2007 oblíbili rychlé akce ofenzivního záložníka Pavla Mezlíka (16 z.) a slušnou porci zápasů v Jihlavě odehráli i dva záložníci, kteří na hostování z Brna přišli v lednu 2008 - František Schneider (30 z./4 g.) a Martin Dupal (26 z./ 4 g.). Mnohem méně se na stadiónu v Jiráskově ulici prosadili brněnští odchovanci brankář Marcel Krajíček (2 z.) a záložník Michal Drábek (6 z.).

Uplynulé roky přinesly i opačné případy, tedy přesuny hráčů FC Vysočina do Brna. Krom již zmíněného Vladimíra Hekerleho to bylo na jaře 2001 hostování kanonýra Aleše Hošťálka a v létě 2004 se do mateřského Brna po úspěšných letech v Jihlavě vrátil Karel Večeřa mladší. Ten ve žlutomodrém dresu odehrál 124 zápasů a vstřelil 21 branek. V lednu 2009 do Brna definitivně odešel útočník Michael Rabušic a o půl roku později tam přestoupil další hrot Rostislav Šamánek. Ten je součástí aktuálního brněnského kádru a v pátek jistě bude mít zvýšenou motivaci. Na hřišti bude ještě jedno jméno známé jihlavským tribunám – stoper Ivo Zbožínek, který za Vysočinu nastoupil k 5 duelům na jaře 2002.

A pohled do aktuálního kádru FC Vysočina? Nula! Po odchodu Pavla Simra na jihlavské soupisce žádný hráč pocházející z fotbalového Brna nefiguruje. Dílčí stopu lze nalézt jen u stopera Petra Filipa, který v brněnské juniorce formou hostování odehrál několik zápasů na podzim 2008.

Když se řekne spojení Jihlava - Brno, tak by se z fotbalového hlediska rozhodně nemělo zapomenout na trenéra Karla Večeřu. Tato osobnost na jihlavskou lavičku nastoupila v létě 2004 a hned v prvním ročníku dokázala vybojovat mnohokrát zmíněný postup mezi českou elitu. V té se Večeřovi svěřenci rozhodně neztratili, ovšem na záchranu nakonec smolně nedosáhli. V létě 2006 Večeřa Vysočinu opustil a šel za velkou výzvou do Baníku Ostrava.

Důležitou roli v nedávné minulosti FC Vysočina sehrál i šéftrenér mládeže Lumír Fikes. Ten v Jihlavě strávil necelých 10 let do června 2008, kdy se vrátil do mateřského Brna. Fikes se výrazně zasloužil o to, že se mládežnické týmy FC Vysočina stabilně mohou měřit s těm i nejlepšími v Česku. Navíc na Vysočinu přivedl řadu fotbalistů, kteří se prosadili do českých mládežnických reprezentací, kádru jihlavského „áčka“ a nebo už z Jihlavy zamířili za lepším.

 
Související
Aktuálně

F:NL - 11. kolo: FC Vysočina vs. Táborsko - stream utkání

FC Vysočina se s domácími podzimními zápasy ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE rozloučí ve středu 2. prosince, kdy od 13:30 hodin hostí FC MAS Táborsko. Utkání se uskuteční bez diváků, ale vy jej opět můžete sledovat díky živému přenosu na klubovém webu. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu