26.05.2013, Miroslav Fuks

Vysočina sahala po výhře, nakonec však odjela s prázdnou

Vysočina sahala po výhře, nakonec však odjela s prázdnouVysočina při posledním venkovním utkání v tomto ročníku Gambrinus ligy podala na jihu Čech uvolněný a ofenzivní výkon a byla domácímu celku více než vyrovnaným soupeřem. Díky trefě Marka Jungra se ujala vedení, které však brzy ztratila. Bohužel, gólově neefektivní snaha Jihlavy o vítězný gól paradoxně přinesla radost na straně Dynama. Zápas šťastnou tečí rozhodl exjihlavský stoper Halama – 2:1 (1:1). Byla to však jen malá náplast na českobudějovický smutek ze sestupu z Gambrinus ligy.

Diváci: 2375
Č. Budějovice: Daněk – Klesa, Halama, Lengyel, Machovec - Rýdel, Benát - Wermke (85. Dvořák), Táborský (66. Radouch), Sandro (90. Čadek) - Hora. Náhradníci: Rojík - Novák, Ježdík.
FC Vysočina: Hanuš – Marek, Tlustý, Šourek, Čvirik (63. Kosak) – Rada, Kučera (69. Koloušek) – Masopust, Jungr, Vaculík – Šimonek (87. Vaněček). Náhradníci: Blažek – Obert, Kryštůfek, Tomeček.

Kouč František Komňacký v základní sestavě podle očekávání učinil změny. Místo distancovaného Josla nastoupil na levém beku Čvirik. Jen na lavičce zůstali zkušení Blažek a Koloušek, neboť v brance dostal podruhé v tomto soutěžním ročníku a ve středu pole nastoupil Kučera. Tedy hráč, jenž jedinou brankou rozhodl podzimní vzájemný duel.

Dynamo začalo opravdu zhurta a během prvních dvou minut si vytvořilo dvě velké šance. Nejprve po rohu ránu Táborské z bezprostřední blízkosti lapil Hanuš a brzy nato dobrého uvolnění nevyužil Hora a střílel vedle branky. Vysočina se poté oklepala a začala být též velmi nebezpečná. Dvě akce Kučery však kvalitní zakončení nepřinesly. V 11. minutě pěkně vypálil Wermke, ale jeho rána letěla metr vedle pravé tyče. Na druhé straně se ve vápně k zakončení dostal Kučera, ovšem Daněk jeho střelu dokázal vyrazit. V 19. minutě Vysočina krásně vykombinovala defenzívu domácích a Daněk měl hodně práce, aby střelu Vaculíka vyrazil na roh. Ve 22. minutě Vaculíkův centr propadl až k Masopustovi, ovšem domácí bek prudkou ránu stačil tečovat na roh. Ve 24. minutě Vaculík zahrával od levé lajny standardní situaci, které moc nechybělo, aby přes chumel hráčů zapadla do sítě. Daněk zasahoval v poslední chvíli. Vysočina byla v této fázi hry nebezpečnější a lépe kombinovala. Ve 27. minutě se po centru Vaculíka dostal ve vápně ke střele Marek, jenže gólman Daněk byl opět pozorný. Ve 33. minutě se do šance dostal aktivní Táborský, ovšem obránci Vysočiny jeho střelu stačili zablokovat. Přehlídka nevyužitých šancí pokračovala ve 34. minutě, kdy se do centru Hory hlavou položil Wermke. Zaznamenal však jen další pokus mimo tři tyče. V 39. minutě se do vápna prodral Machovec, ale svojí slabší nohou zakončoval hodně slabě. Hanuš lehký míč v pohodě lapil. Vysočina si vybírala slabší pasáž, z níž však procitnula gólovým způsobem! Stoper Tlustý ve 40. minutě s míčem na noze přesprintoval takřka přes celé hřiště až k brankové čáře, odkud ideálním míčem pod sebe oslovil Jungra, jenž pálil přesně k tyči utaženou placírkou – 0:1. Jak už to však v poslední době bývá, tak hráči Vysočiny brzy inkasovali vyrovnávací branku. Po ztrátě míče se na levém křídle ocitl osamocený Tábroský a poslal přesný centr na rozběhnutého a pod břevno nechytatelně hlavičkujícího Wermkeho – 1:1. A takový byl i poločasový stav.

V první velké šanci druhého dějství byl Masopust a to až v 53. minutě. Jeho střele, kterou z bezprostřední blízkosti vyrazil Daněk na roh, předcházela rychlá kombinace po ose Jungr – Kučera – Vaculík. V 54. minutě postupoval Masopust sám na gólmana Daňka, ale přízemní střelou ho nepropálil. V 59. minutě dokázal nepříjemně vypálit Hora, jenže jeho rána letěla metr vedle levé tyče. V 64. minutě Jihlavě vyšel brejk, na jehož konci po Masopustově nahrávce střílel z 18 metrů Kučera – hodně však přestřelil. Vzápětí šli tři hráči Vysočiny na jednoho stopera domácích, Jungr nakonec místo přihrávky volil střelu, kterou Daněk vytáhl mimo tři tyče. V 67. minutě se dostal za obranu Hora, ale Hanuš jeho ráno z úhlu dokázal vytěsnit. V 72. minutě domácí vyloženě zazdili nadějnou situaci, po které přišel brejk, který skončil před vápnem Dynama falem na Masopusta. Přímý kop zahrával přes zeď Koloušek, ale Daňka nepřekvapil. Vysočina ve druhé půli šla za výhrou s větší intenzitou, než domácí celek. V 78. minutě však se svojí hlavičkou neuspěl Kosak a o minutu později svoji střelu přes Halamu neprocedil Šimonek po přihrávce Jungra. V 83. minutě po volném přímém kopu Vaculíka ve velké šance neskóroval nabíhající Kosak, který míč tečoval vedle tyče. V 88. minutě mohl rozhodnout Sandro, ale Hanuš jeho střelu dokázal vyrazit. Z následné standardní situace zahrávané právě Brazilcem Sandrem míč ideálně hlavou tečoval na zadní tyč exjihlavský stoper Halama – 2:1. Závěrečná snaha Vysočiny už nic nepřinesla. Hráči ve žlutém na jihu Čech nezaslouženě a smolně prohráli.

15.kolo | FC Vysočina - Č. Budějovice | 1:0
29.kolo | Č. Budějovice - FC Vysočina | 2:1