22.07.2011, Miroslav Fuks

Josef Morkus nejen k trenérům mládeže a struktuře soutěží

Josef Morkus nejen k trenérům mládeže a struktuře soutěžíFotbalová letní přestávka je velice krátká a neúprosná. Své o tom ví před necelým měsícem jmenovaný sportovní manažer mládeže FC Vysočina Josef Morkus. Jak se vyrovnává s novou náročnou rolí? Jaké úkoly nyní řeší?

 

Do nové pozice jsem nastoupil od 1. července a hned jsem se s velkou vervou a elánem vrhl do práce. Bylo nutné jednotlivým týmům nastavit a zajistit letní přípravu, domluvit přátelské zápasy, vyladit složení jednotlivých trenérských dvojic a vytvořit jednotlivé kádry, které postupně dostávají konečnou podobu. Nejdůležitější však bylo naplnit veškeré podmínky a pravidla nutná ke splnění norem dorosteneckých Sportovních center mládeže (SCM) a žákovských Sportovních středisek mládeže (SpSM). To se nám podařilo naplnit.
Ve všem je mi nápomocen nový sekretář mládeže, kterým se stal Kamil Průša. Ten je zároveň trenérem žákovského týmu U-15 a je zkušeným fotbalovým činovníkem zapáleným pro danou práci.

Ulehčení vám jistě nepřinesla ani reorganizace českých soutěží mládeže. Můžete nám ji více přiblížit a vysvětlit?
Dospělé „béčko“, tedy spíše juniorka, bude nastupovat ve třetí nejvyšší soutěži – MSFL. Bude v ní hrát posledním rokem, neboť od ročníku 2012/13 bude zavedena samostatná soutěž juniorek. První dorost, tedy U-19, bude hrát celostátní extraligu, která byla rozšířena na 18 celků. Dorostenecké „béčko“, tedy U-18, čeká poslední rok v Moravskoslezské lize. V dalším ročníku tento celek ruší všechny ligové kluby. Týmy mladšího dorostu (U-17 a U-16) budou k zápasů jezdit společně, neboť budou hrát proti shodným soupeřům v soutěži moravských SCM. Společné výjezdy čekají oba celky starších žáků (U-15 a U-14) a mladších žáků (U-13 a U-12). Ty budou shodně hrát moravské skupiny klubů zařazených mezi Sportovní střediska mládeže. Musím říci, že jsme v tomto ohledu reorganizací zklamání. Při vší úctě k některým moravským soupeřům musíme říci, že kvalita těchto soutěží bude rozmělněna, poklesne. Musíme už nyní uvažovat o tom, že bychom některé hráče posunuli o kategorii výše, aby měli zajištěnou kvalitní konfrontaci a možnost dalšího fotbalového růstu.

Jedním z vašich úkolů je jistě i prohloubení spolupráce s kluby z našeho regionu…
Spolupráce s kluby z celého Vysočiny je jednou z našich priorit. Naší jasnou myšlenkou je soustředit nejtalentovanější mladé fotbalisty z našeho regionu v FC Vysočina a pokusit se je postupně připravit pro první tým dospělých. Pokud by tito mladí hráči na dres „áčka“ nedosáhli, tak by se prioritně vrátili do mateřských klubů v městech našeho regionu. Takto by bylo možné zajistit plynulý rozvoj fotbalu na celé Vysočině.

Veřejnost jistě bude zajímat, jací trenéři jednotlivé mládežnické týmy povedou?
Našim cílem bylo zapojit do trénování našich mladíků bývalého jihlavské hráče, kteří disponují příslušnými trenérskými licencemi. Chtěli bychom, aby trenéři mládeže předávali své fotbalové zkušenosti a též svůj pozitivní vztah ke klubu. Jsem rád, že bývalí hráči, které jsem oslovil, tyto myšlenky zaujaly a s trenérskou spoluprací souhlasili. Kompletní přehled jednotlivých trenérů lze nalézt na klubových stránkách – ZDE.

Zároveň jste trenérem dorosteneckého týmu U-15. Jak se vám zatím v letní přípravě daří?
S mladým týmem ročníku 1996, z nějž jsou někteří fotbalisté přeřazeni do mančaftu U-16, jsme zatím odehráli 2 přípravné zápasy. V první jsme nestačili na Spartu v poměru 7:1 a ve druhém jsme zdolali 3:1 Písek. Tito kluci se seznamují s dorosteneckým fotbalem. Všichni však dostanou možnost prokázat své kvality a perspektivu.

 
Aktuálně

Michal Veselý: Hráli jsme v době, která byla postavená na partě

Anketa fanoušků a návštěvníků klubového webu o „Jedenáctku dvacetiletí FC Vysočina“ zná svého druhého člena. Mezi nominovanými pravými beky po souboji s Vladimírem Kukoľem zvítězil Michal Veselý. Jsme rádi, že vám i s Michalem můžeme nabídnout aktuální rozhovor. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
M-soft
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu