29.11.2019, Miroslav Fuks

Roman Kučera: Míříme zpět do špičky českého mládežnického fotbalu

Roman Kučera: Míříme zpět do špičky českého mládežnického fotbaluNa klubovém webu byly v uplynulých dnech prezentovány rozhovory s trenéry dorosteneckých i žákovských týmů FC Vysočina. Jak však skončenou podzimní sezónu hodnotí šéftrenér mládežnické akademie FKM Vysočina Jihlava Roman Kučera?

 

Klubová akademie oficiálně funguje už půldruhého roku. Co jejímu vzniku předcházelo?
Samotnému vzniku Klubové akademie (dále KA) předcházelo licenční řízení, které probíhá každoročně. Akademie musí plnit pravidla pro projekty na podporu talentované mládeže z hlediska sportovních kritérií, infrastruktury, personálního obsazení, legislativního rámce a finančního pokrytí. FAČR samozřejmě plnění programu ověřuje a vyhodnocuje jeho plnění. Cílem projektu je zejména podpora sportovní přípravy a výchovy talentované mládeže v kategoriích od přípravek až po starší dorost U19.

Vnímáte nějaké nedostatky s ohledem na požadavky licenčního manuálu?
Bohužel, naše sportovní infrastruktura pro mládežnické týmy je nedostatečná a zcela nesplňuje kritéria. V následujících letech musíme postavit nafukovací halu na malé umělé trávě v ulici Evžena Rošického, komplexně vybavit posilovnu pro dorost v areálu Na Stoupách a v Jihlavě potřebujeme vybudovat druhé velké hřiště s umělým travnatým povrchem.

Má již Klubová akademie své „porodní“ bolesti za sebou? Běží vše jak má?
Překonali jsme počáteční problémy a daří se nám stabilizovat tým trenérů. KA má stanoveny sportovní cíle a cestu, trenéři jsou společně s hráči nastaveni pozitivně. Věříme, že se to začne projevovat ve výchově a výsledcích týmů a zejména v rozvoji jednotlivých hráčů.
Minulou sezónu mládežnického úseku se nám sportovně nedařilo zejména v kategoriích dorostu, což vyústilo v sestup U19 z šestnáctičlenné celostátní ligy. Jsem přesvědčen, že v aktuálním ročníku se mezi elitu vrátíme.

Můžete přiblížit téma personální stabilizace KA?
V létě 2018, kdy jsem nastoupil do KA, jsme v souladu s požadavky přivedli trenéry, fyzioterapeuta, kondičního trenéra, trenéra brankářů. Tak abychom dosáhli požadovaného počtu 19 profesionálních pracovníků na úseku mládeže. Bohužel, o rok později jsme museli přistoupit k dalším personálním změnám, přičemž nebylo jednoduché najít nové odborně a lidsky zdravé trenéry.
Ke kategorii U12 jsme angažovali Tomáše Kaplana, k U14 Michala Hlavňovského, k U19 jsme přivedli zkušeného Luboše Prokopce a trenéry brankářů Tomáše Uherka (mladší žáci) a Tomáše Pokorného (dorost). Doplnila nás i fyzioterapeutka Lucie Bartošová a kondiční trenér Jan Budějský. Všichni pracovníci se museli rychle adaptovat na podmínky a požadavky v KA.

Můžete popsat úlohu Regionální fotbalové akademie, která běží již pátým rokem?
RFA zastřešuje věkové kategorie U14 a U15, je nedílnou součástí KA a významně se se podílí na výchově jednotlivých hráčů v akademii. RFA disponuje strategickým plánem rozvoje výkonnosti hráče a pracuje dle jednotného tréninkového programu.
Spolupráce mezi KA a RFA je nadstandartní. Pravidelně se scházíme, diskutujeme a systematicky pracujeme na sportovní koncepci. V letošním roce jsme do U16 posunuli trenéra Ivana Čermáka, který pracoval v RFA a je zárukou propojení obou subjektů. Trenéři RFA navštěvují regionální kluby, vytipovávají talentované fotbalisty, dělají tréninky pro hráče, kteří poté v kategorii U14 jsou vybráni do RFA, případně do KA. Společně s Markem Háblem, šéftrenérem RFA, nastavujeme sportovní koncepci i v kategoriích U12 a U13 a s Ondřejem Šourkem tak činíme pro kategorii přípravek.

Registrujete velký zájem kluků a rodičů kategorie U13 o zařazení do RFA?
Myslím si, že RFA získává v regionu a mezi rodiči kredit a stále více je dobrou volbou pro talentované fotbalisty z Kraje Vysočina. V KA máme hodně šikovných kluků, kteří budou v následujících letech dobrými pokračovateli Masopusta, Vydry, Tecla atd. Trpělivost, pracovitost, cílevědomost, respekt a pokora nás do 2-3 let vrátí do špičky mládežnického fotbalu.

Výkladní skříní mládeže každého klubu je starší dorost. Ten se však po červnovém sestupu znovu dere mezi do nejvyšší soutěže. Zvládne na jaře tento úkol?
Cílem nejen v kategorii U19, ale i v U18, je postup. Tedy do celostátní dorostenecké ligy a druhé nejvyšší soutěže MSDL. Naše mužstva po podzimu vedou soutěže, prokázaly kvalitu, ale máme i své nedostatky a rezervy. Prostor pro zlepšení je značný. Uvědomujeme si, že musíme po hráčích požadovat dlouhodobou kondiční, taktickou i dovednostní náročnost v každém tréninku a zápase. Cílem je ve všech kategoriích dosáhnout individuálního a osobnostního maxima, pak můžeme mluvit o rozvoji hráče. Jestliže budeme mít dobře připravené hráče, máme šanci hrát dlouhodobě nejvyšší soutěže.

Zvažujete, že se někteří hráči z kádru staršího dorostu se v zimě posunou do přípravy „áčka“?
Kádr U19 do zimní přípravy zůstává téměř beze změn. S prvním týmem mužů se budou připravovat dorostenci Adam Ritter (roč. 2002) a Karel Pojezný (roč. 2001). Z mladšího dorostu posuneme do „A“ dorostu Daniela Jiříka (roč. 2003) a též Petra Janotu (roč. 2004). V jednání je příchod ukrajinského stopera Igora Tichmenka (roč. 2001).

Jak si z Vašeho pohledu ve svých soutěžích vedly mladší dorosty?
V kategoriích U17 a U16 hrajeme na špici moravských soutěží. Utkání a tréninky jsou o postupném zvyšování nároků v kondici, dovednostech i taktice. Naši trenéři se zaměřují zejména na zlepšení individuálních herních dovedností hráčů, na týmovou a skupinovou součinnost v útočné a obranné fázi. Zlepšili jsme se v soubojovém chování, v rychlostní vytrvalosti a v rozehrávce postupného útoku. Rezervy máme v silové přípravě. Potřebujeme odvážné hráče a trenéry, kteří budou pracovat a realizovat jednotný tréninkový program. Cílevědomost, pracovitost, důslednost v práci s týmem a jednotlivci nás dovede k splnění našeho základního cíle, což je rozvoj individuálního a osobnostního maxima hráče.

Závěrem je určitě na místě poděkování...
Předně velice děkujeme za podporu a přízeň Statutárnímu městu Jihlava, Kraji Vysočina a FAČR. Dále si nesmírně vážíme spolupráce s kluby v Kraji Vysočina, s nimiž máme s nimi nadstandardní vztahy. Ocenění rozhodně také náleží všem lidem, kteří v klubu pracují.

Přeji všem krásné Vánoce a mnoho úspěchů, štěstí a především zdraví do nadcházejícího roku 2019!

Hodnocení podzimu ze strany trenérů mládeže:

U19 – Luboš Prokopec
U18 – Pavel Procházka
U17 - Kamil Průša
U16 – Ivan Čermák
U15 až U12 – komentář jednotlivých trenérů

 
Aktuálně

Vysočina po zásluze porazila juniorku Slavie Praha

Fotbalová Vysočina drží v zimní přípravě nadále neporazitelnost. Proti druholigové juniorce Slavie Praha byla lepším celkem a zejména v první půli si vypracovala řadu příležitostí, které však zůstaly nevyužity. Pod vítězství 2:1 (1:1) se brankami podepsali oba útočníci Justin Araujo-Wilson a Mame Alassane Tall. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2023 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu