30.04.2020, Miroslav Fuks

S Ondřejem Šourkem o přípravkách i chystaném náboru

S Ondřejem Šourkem o přípravkách i chystaném náboruFotbaloví profesionálové trénují ve skupinách, podobně se k tréninkovému procesu mohou vrátit i dorostenci. Ale jak je tomu u přípravek? Proběhne v květnu tradiční nábor? Nejen na toto téma jsme si povídali s klubovou legendou a šéftrenérem přípravek FKM Vysočina Ondřejem Šourkem.

 

Můžeš přiblížit svoji pracovní náplň v této nelehké koronavirové době?
Jsem šéftrenérem přípravek, přičemž v současnosti je samozřejmě všechno jinak. Primárně se snažím komunikovat s trenéry přípravek a pomáhat s přípravou videí pro jejich svěřence. Jde vlastně o návody pro ně i jejich rodiče, co by v tomto období v domácích podmínkách mohli dělat. Ukazujeme jim možnou náplň tréninků nebo sportovních výzev, přičemž jinou podobu mají videa pro mladší přípravku a jinou pro starší kluky.

Zároveň mám teď čas na utřídění tréninkových podkladů a materiálů. A podílím se i na výběru kluků pro nově nastoupivší ročník ve sportovní třídě na ZŠ Evžena Rošického.

Máte od kluků z přípravek zpětnou vazbu?
Jsme za to rádi, ale není to nutné. Kluci trénují zcela dobrovolně a do ničeho je netlačíme. V této nejmladší věkové kategorii jim nic neutíká, vše stihnou od léta dohnat. Navíc teď mohou zjistit, zda je fotbal baví, zda jim balón chybí, zda jsou schopní dělat něco sami v domácích podmínkách bez dohledu trenéra.

Od 1. července se tvoje pracovní náplň rozšíří...
Je to tak, struktura vedení FKM Vysočina dozná dílčích změn. Má pracovní náplň se rozšíří o komunikaci s regionálními kluby. A to nejen v kategorii přípravek, ale i pro žáky a dorost. Budu se podílet i na oslovování hráčů a scoutingu.

Kdy vlastně začínáte pro týmy přípravek oslovovat kluky z Jihlavska?
Ve věku 6 až 8 let se primárně snažíme pracovat s kluky z Jihlavy a umožňujeme každému zájemci o fotbal, aby si tento krásný sport vyzkoušel a získal k němu vztah. Netlačíme, nevybíráme a chápeme, že třeba za dva roky už třeba fotbal hrát nebude a stane se „jen“ fanouškem FC Vysočina. Soustředíme se na všeobecný pohybový rozvoj kluků a zjišťujeme jejich předpoklady pro fotbal. Ve starší přípravce postupně oslovujeme šikovné kluky z Třeště, Telče, Polné, Rantířova, Velkého Beranova a dalších okolních oddílů, přičemž jim umožňujeme, aby na náš trénink dojížděli třeba jen jednou týdně. Zároveň se snažíme o častou herní konfrontaci s Havlíčkovým Brodem, Fotbalovou školou Třebíč i dalšími většími kluby na Vysočině. Vše směřujeme k tomu, aby se v kategorii U11 začal rýsovat tým pro nadcházející kategorii mladších žáků. S tím souvisí i tvorba našich sportovních tříd na ZŠ Evžena Rošického a později též kádr pro Regionální fotbalovou akademii.

Nabízí se dotaz, zda letos v květnu proběhne tradiční nábor do přípravek?
Aktuální vývoj epidemie i vládních opatření je příznivý. Momentálně tedy plánujeme, že květnový nábor pro kluky i holky ročníků 2013, 2014 a 2015 uskutečníme ještě před letními prázdninami v pondělí 15. června od 17:00 hodin na hlavním stadiónu v Jiráskově ulici.

V jakých soutěžích týmy přípravek nastupují?
Nejstarší tým U11 nastupuje v okresním přeboru mladších žáků, kde se poměřuje mnohdy s dětmi o dva roky staršími. Zároveň absolvovala miniligu proti FŠ Třebíč, Havlíčkovu Brodu, Žďáru nad Sázavou a jednomu doplněnému týmu mimo náš region. Tým U10 obsazuje jak krajský přebor, tak i okresní přebor přípravek. V kraji mladší kategorii doplňuje mančaft U9 a v okresní soutěži celek U8. Navíc všechny kategorie během roku absolvují vybrané turnaje.

Nutno zdůraznit, že tyto soutěže se nikde neevidují a nejde v nich o výsledky. Ostatně, i vývoj kluků je ve věku 9 až 11 let značně proměnlivý. Mnozí projdou značným fotbalovým skokem a naopak.

Jak vidíš budoucnost dívčí a ženské kopané v FC Vysočina?
Ženská kopaná je primárně v gesci Josefa Morkuse, manažera FKM. Klub má ženský tým ve III. lize a starší žákyně v nejvyšší soutěži. Zároveň se postupně tvoří tým mladších žákyň, který by od podzimu mohl nastupovat v některé ze soutěží. Byli bychom proto moc rádi, kdyby se do našich chlapeckých přípravek hlásily i holky. Postupem času by se pak mohly začlenit do týmu mladších žákyň.

Plánujete obnovení tréninků žákovských celků, popř. i přípravek?
Naše žákovská mužstva začala trénovat od pondělí 27. dubna v omezení určeném vládním nařízením. Přípravky své obnovené tréninky odstartují 4. května.

 
Aktuálně

Kombinované celky juniorky a dorostu sehrály první přípravy

Dorostenci U19, U18 a junioři FC Vysočina se dočkali prvního přípravného fotbalového utkání po koronavirové pauze. V silně kombinovaném namíchaném složení dnes nastoupili na půdě regionálních celků - přeborového FK Pelhřimov a divizního Tatran Ždírec nad Doubravou. V obou zápasech okusili jihlavští mladíci hořkost porážky. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu