05.03.2009, Miroslav Fuks

Marko: „Slovácko je na domácí půdě mírným favoritem“

Marko: „Slovácko je na domácí půdě mírným favoritem“S velkým respektem k síle a kvalitám soupeře odjedou v sobotu fotbalisté FC Vysočina k premiérovému jarnímu duelu na půdě 1.FC Slovácko. Nejen o nadcházejícím velmi těžkém duelu jsme si povídali s koučem jihlavského týmu Karolem Markem.

 
Obligátní otázka na úvod – s jakým cílem do Uherského Hradiště pojedete?

Máme svůj jasný plán a cíl, víme, jakým stylem chceme hrát. Očekáváme velmi duel dvou vyspělých týmů. Vzhledem k domácímu prostředí a specifiku jarní premiéry si troufám tvrdit, že výrazně posílené Slovácko je v tomto duelu mírným favoritem.

Máte o celku kouče Mazury dostatek informací?

Osobně jsem shlédl tři přípravné duely Slovácka a asistent Vrzáček další utkání. Myslím si, že o soupeři disponujeme dostatkem informací. Slovácko je na tom nepochybně stejně.

Co říkáte na zimní posílení Slovácka?

Určitě dobře posílili, současný tým je rozhodně kvalitnější, než na podzim. Určitě nenáleží do spodních příček tabulky. Noví hráči, jako Jurkič, Cleber, Fujerik, Hani, Kazár, Kordula či Holub, jsou jednoznačnou zárukou kvality a do původního kádru výborně zapadli.

Disponujete pro sobotní duel kompletním kádrem?

Ano. Jsme zcela kompletní.

Vraťme se k zimní přípravě. Jak jste s ní byl spokojen?

Vedení klubu musím poděkovat za náplň zimní přípravy, kterou jsme měli po všech stránkách na úrovni špičky první ligy. Už druhým rokem jsme volili její stejný model. První část, jsme absolvovali v domácích podmínkách, přičemž o víkendech jsme sehráli náročná přátelská střetnutí. Ve všední dny jsme naopak volili přípravná střetnutí proti celkům z nižších soutěží. Poté jsme odjeli na soustředění do zahraničí.

Proč jste opět zvolili Itálii? Týmy z první ligy odcestovali na soustředění do mnohem teplejších oblastí.

Soustředění v Itálii považuji za mnohem lepší, než kdybychom s týmem odcestovali například na Kypr či do Turecka. U nás se v té době pohybovala teplota kolem minus pěti stupňů Celsia a v Itálii naopak bylo kolem 12 až 15 stupňů Celsia. Teplotní rozdíl mezi Českem a Tureckem by byl až 30 stupňů. To není dobré. Hráčům po návratu hrozí svalové problémy či nachlazení a musí se o to více ubrat z tréninku.

Přípravné duely se vám ale výsledkově moc nepovedly.

V přípravných zápasech jsme, podobně jako v předešlých přípravách pod mým vedením, neměli ideální výsledky, ale je třeba si uvědomit, že v každém zápase jsme sledovali určité konkrétní cíle. Taktiku jsme nepodřizovali výsledku, potřebovali jsme široký počet hráčů dostat do přípravy, aby odehráli potřebné minuty přípravných zápasů. Navíc jsme museli do mužstva zabudovat nové hráče a přizpůsobit je náročnosti přípravy, která u nás už druhým rokem panuje.

Tento cíl se podařilo naplnit?

Například Simr, předtím tři měsíce nehrál žádný soutěžní zápas. To jsou problémy, které jsme museli vyřešit. Museli jsme také vidět, jak se daný hráč bude na určitém místě v sestavě chovat. Myslím si, že toto všechno se podařilo zmapovat. Teď už je jen potřeba, aby to hráči potvrdili v mistrovských utkáních. Na jarní část sezony jsme podle mého velmi dobře připravení.

Co říci k posílení mužstva?

Myslím si, že jsme posílili kvalitně, kádr je silnější než na podzim. Například Simr je lepší v zakončení než Rabušic. Nyní máme s Faldynou dva střelce.

Podařilo se nám vyřešit problém s gólmanem Michalíkem, který musel z rodinných důvodů skončit. Vedení klubu ale rychle zareagovalo a podařilo se získat ještě lepšího brankáře Wintera, který dokonce bojuje o pozici jedničky. To je pro nás určitě příjemná starost.

Velkým posílením by měl být navrátilec z Teplic, záložník Jan Štohanzl. Konkurenci v defenzívě zvedli Karol Karlík a Michal Vyskočil. Obrovským příslibem do budoucna je talentovaný a teprve šestnáctiletý útočník Matěj Vydra. Má však před sebou ještě velké množství tvrdé práce.

Zimním přestupem číslo jedna je příchod Pavla Mareše ze Sparty. Jak novou akvizici hodnotíte, případně na jaký post s ním počítáte?

Mám z jeho výkonů, přístupu k tréninkům i vzájemných debat velmi dobrý dojem. I zápas, který Mareš odehrál proti Aarhusu jasně ukázal, že má jeho příchod do týmu je opodstatněný. V sestavě ho lze využít jak na pozici stopera, tak na levém kraji obrany.

Jaké jsou cíle Jihlavy a jejího kouče pro jarní část sezony?

Mým jednoznačným cílem je postup do první ligy. Nebudu to zastírat a nebudu ani alibista. Za tímto cílem jsme směřovali také přípravu po sportovní stránce. Tento tlak bude vyvíjený i na hráče. Proto i soupeři, se kterými jsme se v přípravě utkali, byli takto kvalitní. Kdybychom i se utkali s kluby ze druhé nebo třetí ligy, tak bychom naše hráče dostatečně neprověřili. Díky tomu víme, co od kterého hráče můžeme čekat v kritických situacích.

 
Související
Aktuálně

Juniorský tým a starší dorosty dnes vstoupily do letní přípravy

„Áčku“ ještě zbývají dva pokoronavirové druholigové duely, ovšem juniorka a oba starší dorosty již dnes zahájily letní přípravu. Není divu, zápasy divizní skupiny D vypuknou už 8. srpna, tedy o dva týdny dříve, než boje ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE. V jakém složení se juniorka začala připravovat? V čem je její příprava specifická? Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu