17.12.2020, Miroslav Fuks

Josef Morkus: Na jaře chceme bojovat o dorostenecké postupy i záchranu juniorky

Josef Morkus: Na jaře chceme bojovat o dorostenecké postupy i záchranu juniorkyPomalu končí rok 2020, který už navždy bude zapsán jako „covidový“. Celosvětová pandemie výrazně zasáhla prakticky všechny oblasti lidské činnosti a fotbal rozhodně nebyl výjimkou. Zejména ten amatérský a mládežnický dostal velkou ránu z hlediska tréninkového procesu a zejména pak odehraných zápasů. Nejen na toto téma jsme požádali o rozhovor Josefa Morkuse, manažera FKM Vysočina a člena představenstva FC Vysočina.

 

Smutně musím konstatovat, že jsme v mládežnických kategoriích v kalendářním roce 2020 odehráli méně než třetinu plánovaných utkání. Absolvovali jsme duely zimní a letní přípravy, jaro z hlediska mistráků neproběhlo vůbec a z podzimní porce zápasů jsme jich zvládli 8 až 10. I proto se letos musíme obejít bez tradičního vyhlašování trojice nejlepších mládežnických hráčů v dorosteneckých a žákovských kategoriích.

Mladí fotbalisté ztratili nejen zápasovou praxi, ale i tréninkový proces měl do ideálu daleko...
To rozhodně. Trénovali jsme přesně podle toho, co vládní nařízení a omezení dovolovala. Vyzkoušeli jsme si klasické týmové tréninky, jednotky po dvou, šesti a v období nejhlubších restrikcí i individuální tréninky v domácích podmínkách. Tréninkovou činnost letošního roku ukončí všechny naše mládežnické celky během tohoto týdne.

Bylo na podzim pro hráče i trenéry výhodou, že si omezený či individuální tréninkový režim vyzkoušeli na jaře?
Uričtě ano. Komunikaci s hráči, harmonogram přípravy, strukturu tréninků či jednotlivá cvičení jsme měli nachystanou už z jarního období. Nepříjemně nás omezoval zákaz vstupu do vnitřních prostor, tudíž kluci nemohli do šaten a sprch. Velké poděkování náleží klukům, kteří poctivě trénovali a dokázali se nastolené situaci přizpůsobit, a hlavně pak ochotným rodičům, kteří své ratolesti vozili na tréninky, čekali na ně a poté si je špinavé a zpocené odváželi domů. Bez nich bychom tréninkový proces nezvládli.

Máte přehled o tom, kolik hráčů covid prodělalo?
U každého celku tomu bylo trošku jinak. Koronavirus jsme si užili hlavně v létě, kdy jsme byli jedním z prvních postižených klubů. Tehdy nám onemocnělo pět dorostenců. Momentálně napříč všemi kategoriemi registrujeme jednotlivce, kteří si nákazou prošli.

Je reálné velké množství zbývajících duelů v jarní sezóně odehrát?
Ano, ale „jaro“ musí vypuknout už zkraje ledna. V českých soutěžích bylo schváleno, že se soutěže rozběhnout už 30. ledna. Poklud to tedy vládní nařízení umožní. Já věřím, že se podobného verdiktu dočkáme i na Moravě a ve Slezsku. Myslím si, že u mládeže není rozdíl mezi přípravným a mistrovských zápasem a umělé trávy posun startu soutěží umožňují. Nemůžeme si dovolit plýtvat termíny na přátelských zápasech, potřebujeme jaro dohrát.

Jak jste spokojen s podzimním vystoupením staršího dorostu U19?
Přezimujeme na 3. příčce za „béčky“ Brna a Olomouce, což však zároveň představuje postupovou pozici, neboť tyto celky působí v nejvyšší dorostenecké soutěži. Nasbírali jsme 19 bodů, tedy stejně jako Prostějov a Kroměříž, ale máme o zápas méně. Mrzí nás, že nám nevyšly tři zápasy, v nichž jsme dvakrát prohráli a jednou remizovali. Následně nás ale nakopla série čtyř výher v řadě bez inkasované branky a je velká škoda, že poté soutěž nepokračovala. Věřím, že bychom na tyto bodové zisky navázali a vytvořili bychom si zásadní náskok před jarními odvetami.

Máte postupový cíl i u staršího dorostu „B“, tedy celku U18?
Ano, chceme se pokusit i o postup z dorostenecké Divize. Naše výchozí pozice je dobrá, ale nebudeme honit dva zajíce najednou. Také by se mohlo stát, že bychom nakonec nechytli ani jednoho... Naší jednoznačnou prioritou je návrat U19 a tím i U17 do extraligy.

Uvažujete, že byste do klíčových postupových bitev povolali členy kádru „áčka“ – Rittera, Shudeiwu, Araujo-Wilsona či brněnského hosta Ševčíka?
Jednoznačně by nám pomohli, ale jsme přesvědčení, že postup vybojujeme i bez těchto fotbalistů. Ti už potřebují nastupovat mezi dospělými, a to buď ve II. lize nebo v MSFL. Zatím o tom neuvažujeme, nechceme je brzdit v jejich sportovním vývoji.

Někteří dorostenci na podzim naskočili do duelů mužské MSFL? Hodláte v tomto pokračovat i na jaře?
V jarních odvetách očekáváme spíše opačný trend. Předpokládáme, že za „béčko“ budou nastupovat hlavně fotbalisté, kteří nebudou mít dostatečnou zápasovou vytíženost ve II. lize. Třetí liga je pro rozvoj našich talentovaných hráčů velmi prospěšná, a proto na jaře hodláme zabojovat o záchranu. Ještě nás čeká porce 23 zápasů a naše bodová ztráta rozhodně není propastná.

S ohledem na změny, ke kterým v klubu došlo, bych se měl zeptat i na juniorský tým, že?
Ano, juniorka, která díky vydařenému podzimu 2019 postoupila do MSFL, byla administrativně zařazena do struktury FKM Vysočina. Mančaft ve III. lize působí pod hlavičkou FKM, zároveň však za něj mohou nastupovat fotbalisté z kádru prvního týmu FC Vysočina. Stal se tak novým vrcholem pyramidy mládežnických týmů našeho klubu, což jsme podpořili projektem společného trénování juniorky a dorosteneckých celků U19 a U18. Na podzim jsme si jej vyzkoušeli a na jaře v něm hodláme mnohem intenzivněji pokračovat. Věříme, že napomůže lepšímu přechodu našich dorostenců do dospělé kategorie.

Plánujete změny ve složeních trenérských týmů?
Dojde k zásadním změnám u juniorky a U19. Michala Kadlece u mužského „béčka“ nahradí jiná klubová ikona Michal Veselý. Zároveň se jako další asistent trenéra bude zapojovat do některých tréninků „áčka“.

Starší dorost povede náš dlouholetý, zkušený a nesmírně pracovitý trenér Josef Vrzáček, který se vrací z působení ve FŠ Třebíč. Jeho novým asistentem bude další bývalý dlouholetý hráč FC Vysočina – Michal Lovětínský. Nahradí tak Luboše Prokopce, který se rozhodl zamířit mimo fotbal do soukromého sektoru. Jak Kadlec, tak i Prokopec zaslouží za svoji práci v našem klubu velké poděkování.

 
Aktuálně
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu