30.05.2017, Miroslav Fuks

Procházka: Ústup z pozic minulých sezón musí být pro FC Vysočina varováním

Procházka: Ústup z pozic minulých sezón musí být pro FC Vysočina varovánímBěhem uplynulého víkendu skončily boje nejen v I. lize, ale též v paralelně hrané Juniorské lize. I v této soutěži FC Vysočina završil pátý ročník nepřetržitého působení a rovněž zaznamenal vůbec nejhorší celkové umístění, když, obdobně jako „áčko“, skončil až na 14. pozici se ziskem 31 bodů. O zhodnocení sezóny jsme požádali trenéra týmu Pavla Procházku.

 

V dosavadních pěti ročnících Juniorské ligy mladíci FC Vysočina ještě nikdy neskončili na tak nízké tabulkové pozici. V čem vidíte příčiny? Odpovídá konečná 14. pozice možnostem a síle týmu?
S umístěním i s celkovým bodovým ziskem nejsme spokojeni. Ústup z pozic z minulých sezón Juniorské ligy musí být pro FC Vysočina varováním. Nutno přiznat, že celý klub prožívá náročnou sezónu 2016/17, kdy první tým hekticky bojoval o udržení ePojisteni.cz ligy a stále probíhá boj o záchranu dorostu U19 v nejvyšší soutěži. Je jasné, že tyto úkoly byly zejména v průběhu jara prioritou FC Vysočina. Důsledkem byl přesun juniorů Šerého a Rychetníka k „A“ týmu a do tréninkového procesu „áčka“ byli střídavě zařazováni Hron, Sargsyan a Pedro. Vedle toho starší dorost U19 posílili hráči ročníku 1998 – Dujmović a Svatík. Tréninkový proces juniorského týmu byl nízkým počtem hráčů narušen a to především z hlediska nácviku herně – taktických prvků. To se logicky negativně odrazilo v mistrovských zápasech. Přesto se domnívám, že jsme byli schopni vydolovat ze 14 jarních kol více jak dosažených 17 bodů. Především remíza s Jabloncem a domácí prohry s Duklou a Mladou Boleslaví měly podle vývoje utkání skončit nějakým bodovým ziskem. Velkým problémem juniorského týmu byla efektivita zakončení finální fáze.

V první polovině jara se zdálo, že tým zaznamená tabulkový i herní vzestup. Ve 24. kole se však bodový příliv zastavil a juniorka v posledních sedmi zápasech uhrála jen 3 body. Jaké vidíte důvody nepovedeného konce sezóny?
Důvody poklesu jsem částečně naznačil v předešlé otázce. První polovina jara nám vyšla výsledkově dobře, ve zbývající části, kdy došlo k přesunu trenéra Michala Kadlece a již uvedených hráčů k „áčku“ došlo k výsledkovému propadu. Výkonnostně jsme zklamali v Brně a v Příbrami, kdy jsme shodně podlehli 4:1. Na některé hráče negativně působila nejistota jejich sportovní budoucností, což bylo důvodem poklesu jak tréninkové morálky, tak i herní výkonnosti. Někteří tak sezónu doslova pouze dokončili.

Změnila se nějak úroveň Juniorské ligy v porovnání s loňskou sezónou či předchozími ročníky?
Nevnímám velkou změnu v úrovni kvality Juniorské ligy. Některé kluby využívají hráče z ligových kádrů (Sparta, Dukla, Mladá Boleslav, Brno, Příbram), některé staví na mladých hráčích (Slavia, Teplice, Třinec, České Budějovice, Hradec Králové). Kvalitní zápasy i výkony se v Juniorské lize objevují, stejně tak se ale hrají i utkání nižší úrovně. K tomu mnohdy přispívají samotné kluby přesunutím zápasů na náhradní hřiště nebo umělou trávu.

Který zápas v sezóně považujete za nejvydařenější? Jaký duel se týmu naopak nepovedl?
Herně i výsledkově se to povedlo v Karviné, naopak výkon v předposledním kole v Příbrami byl ostudný.

Jak byste hodnotil spolupráci s trenéry prvního týmu během jara? Jaké výkony fotbalisté „áčka“ v juniorce podávali?
Jak s realizačním týmem Michala Bílka, tak i s Josefem Jinochem jsme komunikovali a vzájemně jsme si vyšli vstříc v zájmu klubu a samotných mužstev. Hodnocení výkonů posil z "áčka" je diskutabilní. Je to vždy o tom, jak daný hráč přijde mentálně naladěný. Spravedlivě posoudit jednotlivé výkony by vyžadovalo podrobnou analýzu. Pokud fotbalista jede k utkání 250 kilometrů s odporem a s pocitem "odstrčeného" hráče, tak těžko může být platný, natož posilou. Je málo silných "profesionálů", kteří tyto situace zvládnou bez vlivu na výkon. Na druhou stranu chci všem z kádru prvního týmu, kteří nás na zápasy doplňovali, poděkovat. Bez jejich pomoci bychom jen těžko mohli některé zápasy odehrát.

Kteří fotbalisté náleželi k oporám týmu? Kdo během jara zaznamenali největší výkonnostní skok?
Výkonnostně v úvodu jara vystoupali Šerý a Rychetník, což jim pomohlo k posunu do kabiny prvoligového mužstva. O to větší zklamáním představovaly některé jejich předvedené výkony ve druhé polovině sezóny. Chci pochválit Hrona a Pedra, kteří poctivě trénovali a drželi kabinu.
Přesunou se někteří hráči na letní přípravu do kabiny „áčka“? Jak rozsáhlá proměna mančaft během léta čeká?
Posun hráčů v těchto dnech řeší vedení klubu. Do letní přípravy, která startuje 26. června, se zařadí hráči juniorky ročníku 1997 a končící dorostenci ročníku 1998.

 
Aktuálně

Vojtěch Lampíř: Proti Chrudimi nasadíme dvě odlišné jedenáctky

Po úvodním letním tréninku a rozlosování nového ročníku je před námi další neklamný signál, že se ligový start neúprosně blíží – první letní přípravný duel. Fotbalisté FC Vysočina v něm na domácí půdě nastoupí proti druholigovému sokovi – MFK Chrudim. Duel proběhne na stadiónu v Jiráskově ulici v sobotu 22. června od 11:00 hodin. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu