01.02.2024, Miroslav Fuks

Róbert Ollé: Většina hráčů se zlepšila v každém ze sledovaných parametrů

Róbert Ollé: Většina hráčů se zlepšila v každém ze sledovaných parametrůV lednu je na něj upřena značná pozornost a naložena větší zodpovědnost než v ostatních měsících roku. Z velké části totiž zodpovídá za náplň tréninkového procesu a za silovou a vytrvalostní připravenost fotbalistů nejen pro jarní sezónu. Aktuální rozhovor s kondičním trenérem Róbertem Ollé se tak přímo nabízí.

 

Fotbalisté FC Vysočina nyní končí 4. týden zimní přípravy. Byl z hlediska objemu tréninkových dávek nejnáročnější?
Ano, lze konstatovat, že končící tréninkový týden byl společně s tím předchozím nejvíce vygradovaný z hlediska celkového objemu naběhaných kilometrů a intenzity tréninků.

Lze strukturu lednového tréninkového procesu popsat?
Přípravu jsme vlastně zahájili funkčními a diagnostickými testy na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze. Úvodní týden byl klasicky náběhový, obsahoval zhruba 75% tréninkové náročnosti 3. a 4. týdne zimy. V dalších týdnech příprava logicky gradovala z hlediska objemu a intenzity. Přitom jsme kladli důraz na to, aby fotbalisté většinu kondice nabrali na fotbalovém trávníku, a to především herním způsobem. Jen v omezené a nezbytně nutné míře na tartanu.

Nakolik v tréninkovém procesu využíváte moderní technologie, tedy GPS systém Catapult?
Nejen pro nás je v současné době nepostradatelným pomocníkem a jsme moc rádi, že nám jej klub dokázal zajistit. Osobně si nedokážu představit, že bychom bez něj dělali moderní fotbal a hráče zlepšovali.

Lze prezentovat, co obnášejí funkčních a diagnostické testy na FTVS?
Tyto komplexní testy sledují a měří parametry výkonu sportovce z hlediska vytrvalostní, silové a dynamické složky výkonu. Skládají se z funkčního zátěžového testu na běžeckém pásu, z testu stability, z testu tělesného složení, z testu odrazové síly a v neposlední řadě též z testu na přístroji cybex, který posuzuje sílu dolních končetin.

Jak naši hráči v těchto testech obstáli? Nastalo v rámci naměřených hodnot ke zlepšení oproti poslednímu půlroku či roku?
Přiznám, že mne řada hráčů příjemně překvapila. Bylo znát, že se před startem ostré zimní přípravy poctivě individuálně připravovali. Zhruba 80% z nich se zlepšilo v každém ze sledovaných parametrů.

Lze být konkrétní, v jakých oblastech se hráči nejvíce zvedli? Kdo zaznamenal nejlepší výsledky či největší nárůst hodnot?
Nelze říci, že by se naši hráči výrazněji zlepšili v některém ze sledovaných parametrů. Progresy jsou značně individuální a namixované napříč kádrem. Konkrétní výsledky hráčů bych opravdu nechtěl medializovat, ale jednu výjimku udělám. Chtěl bych touto cestou pochválit připravenost a přístup nejzkušenějšího hráče Matúše Lacka, který svoji výkonnost udržel na stejné úrovni a v některých ohledech se dokázal i zlepšit. Klobouk dolů.

Máte porovnání těchto výsledků a hodnot s jinými českými či dokonce zahraničními kluby?
Máme pouze interní nepodložené informace. K oficiální výměně dat mezi českými kluby logicky nedochází. Ale disponujeme zahraničními studiemi, z nichž vyplývá, že dosahujeme konkurenceschopných hodnot.

Nakolik se tréninkový proces promění v únoru? Ubude běhů a tréninků zaměřených na sílu?
Ano, objem a intenzita tréninků začne od příštího týdne postupně klesat směrem k jarnímu výkopu. Naše nároky na hráče z hlediska běžecké připravenosti, kterou získávají v rámci herních cvičení, však budou nadále hodně vysoké. Díky systému Catapult budeme přípravu více individualizovat v návaznosti na hodnoty, které jsme hráčům naměřili během ligových utkání, v nichž odehráli alespoň 80 minut.

Děkuji za rozhovor.

 
Aktuálně

Ani v generálce Vysočina neztratila zimní neporazitelnost

Generálka na jarní start FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mezi Líšní a FC Vysočina vítěze nepoznala. Brněnský tým šel do vedení po rohu už v 7. minutě. Vysočina, která po celé utkání více držela míč a lépe kombinovala, se zaslouženého vyrovnání dočkala po půlhodině hry z kopačky Jakuba Selnara. Další branky už nepadly, takže Jihlava i v osmém duelu udržela... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu